Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IFC, Ukrayna’nın Ticaret Finansmanını Artıracak

Uluslararası Finans Kurumu, Ukrayna bankalarının 200 milyon dolarlık yeni kredilerini garanti etmek için Ukrayna'nın ticaret finansmanını 100 milyon dolar artıracak. Detaylar;
IFC, Ukrayna’nın Ticaret Finansmanını Artıracak
HABER GİRİŞ

British International Investment (BII), ABD Uluslararası Kalkınma Finans Kurumu (DFC) ve Çok Taraflı Yatırım Garanti Ajansı’nın (MIGA), Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) ticaret finansmanı riskini paylaşacağı açıklandı.

Böylece IFC’nin Küresel Ticaret Finansmanı kapasitesi artarken, Ukrayna’daki program, 200 milyon dolardan neredeyse 300 milyon dolara çıkmış oldu.

IFC yetkileri, Londra’da gerçekleştirilen Ukrayna’yı İyileştirme Konferansı’nın ardından yaptığı açıklamada, bu destekle, IFC ve ortaklarının önümüzdeki üç yıl içinde 1 milyar dolara varan ithalat ve ihracatı kolaylaştıracak bir konumda olacaklarını ifade etti.

Ukrayna’ya Destekler Büyüyor

BII ve DFC’nin, gıda da dahil olmak üzere kritik malların ticaret akışını desteklemek için sırasıyla 25 milyon dolar ve 50 milyon dolar sağlamayı planladığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, MIGA’nın ticaret finansmanı garantilerini desteklemek için 20 milyon doları onayladığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanı sıra, IFC ve Avrupa Komisyonu, tarım işletmeleri ve kadınlara ait işletmelere odaklanarak Ukrayna’nın finans kurumlarından küçük işletmelere 200 milyon euroya kadar finansman sağlamayı ve riskleri azaltmayı amaçlayan bir ortaklık duyurdu.

Belediye Binaları da Yenilenecek

IFC ve Avrupa Komisyonu, belediye binalarının ülke içinde yerinden edilmiş yüzlerce insanı barındıracak şekilde yenilenmesine yardımcı olmak için Kremenchuk Kent Konseyi ile de iş birliği yapıyor.

IFC, AB fonlarının bir kısmını hibe olarak aktararak şehrin bina yenileme maliyetlerini karşılamasına ve yerinden edilmiş insanlara geçici barınak sağlamasına yardımcı olacak.

IFC’den Özel Sektör Vurgusu

IFC açıklamasında “Hızlı Hasar ve İhtiyaç Tespitine göre 2021’de ülkenin GSYİH’sındaki payı yüzde 60-70’e ulaşan Ukrayna’nın özel sektörü, önümüzdeki on yıl içinde ülkenin yeniden inşa maliyetlerinin en az 140 milyar dolarını karşılayabilir. Bu da tüm yeniden yapılanma ihtiyaçlarının üçte birini oluşturur” ifadelerine yer verildi.

IFC Genel Müdürü Makhtar Diop ise “Ukrayna’nın yeniden inşası, hükümetin ve bağışçıların tek başına toplayabileceğinden çok daha pahalıya mal olacak. Özel sektör bu konuda kilit bir rol oynayabilir. Ukraynalı işletmeler de finansman sıkıntısı çekiyor ve ekonominin ayakta kalmasını sağlamak için acil yardıma ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

IFC, Şubat 2022’den bu yana, Küresel Ticaret Finansmanı Programı kapsamındaki 179 milyon dolar dahil olmak üzere özel şirketlere ve finansal kurumlara 264 milyon dolar tahsis edildiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın