Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukraynalı Bakandan Şok İtiraf! Saldırıları İfşa Etti

Kerç Köprüsü’ndeki patlamaya ilişkin Ukrayna’dan itiraf geldi. Dışişleri Bakanı, Kiev’in daha önce yaptığı ve yapacağı saldırıları ifşa etti.
Ukraynalı Bakandan Şok İtiraf! Saldırıları İfşa Etti
HABER GİRİŞ

Cumartesi günü sabah saatlerinde Rus kontrolündeki Kerç Köprüsü’nde meydana gelen patlamaya ilişkin dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Rus lider Vladimir Putin’in 70. Yaş gününden bir gün sonra Kırım ile Rusya’yı bağlayan ve simgesel önemi olan köprüyü bombalayan tarafın Ukrayna olduğu ortaya çıktı.

Saldırıdan Kiev’in sorumlu olduğuna ilişkin söylentiler, Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın itirafıyla netlik kazandı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın “Kırım ve Belgorod’daki saldırıları biz yaptık” dediği video, sosyal medyada paylaşıldı.

Kendilerini ABD’nin eski Moskova Büyükelçisi Michael McFaul olarak tanıtan Rus telefon şakacılarına inanan Kuleba, “Kırım acil bir operasyonel hedef değil. Fakat bana Kırım’da veya Belgorod’da bir şeyleri kimin havaya uçurduğunu sorarsanız, özel olarak size şunu söylerim; evet, biziz” şeklinde konuştu.

Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı konuşmasında, ülkenin güneyinde bir karşı saldırı hazırladığında oldukları bilgisini de ifşa etti.

Bu saldırıda ise başta ABD ve İngiltere olmak üzere kimi ülkelerle yakın işbirliği içinde olduklarını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Putin, Misilleme Yaptıklarını Kabul Etmişti

Rusya, Kırım’da bir patlama meydana gelmeden önce Ukrayna’yı uyarmış, olası bir saldırının felaket yaratacağı uyarısını tüm dünyaya duyurmuştu.

8 Ekim’de Kerç Köprüsü’nde bir yakıt tankının yandığı ve köprüde hasar meydana geldiği haberi paylaşıldıktan 2 gün sonra Ukrayna’da patlamalar meydana gelmişti.

Putin, Ukrayna kentlerine yapılan saldırının Kırım’da yaşananların misillemesi olduğunu kabul ederek şöyle konuşmuştu:

“Topraklarımızda terör eylemleri gerçekleştirilmesi girişimlerinin devam etmesi hâlinde, Rusya’nın karşılığı sert olacaktır ve bu karşılık, büyüklüğü bakımından da Rusya Federasyonu için oluşturulan tehdidin seviyesine denk olacaktır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.