Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’dan Misilleme: Rus Limanlarına Giden Gemiler Hedef Olabilir

Ukrayna, Karadeniz sularında Rus limanları ve Rusya kontrolündeki Ukrayna limanlarına giden gemilerin askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edilebileceği uyarısında bulundu. Detaylar...
Ukrayna’dan Misilleme: Rus Limanlarına Giden Gemiler Hedef Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Savunma Bakanlığı, 21 Temmuz’dan itibaren Karadeniz sularında Rusya limanları ve Rusya’nın kontrolü altında bulunan Ukrayna limanları yönünde seyahat eden tüm gemilerin askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edilebileceği uyarısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın tekrar evrensel serbest seyrüsefer hakkını ihlal ettiğini ve milyonlarca insanı açlığa iterek kasıtlı olarak gıda güvencesini baltaladığı belirtildi.

“Tüm Risklerin Sorumluluğu Rus Yönetimine Aittir”

Açıklamada, Kremlin’in, Ukrayna limanlarından gıda ürünleri taşıyan sivil gemileri açıkça tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Barışçıl şehirlerdeki sivil altyapıya füze ve insansız hava aracı saldırıları düzenleyerek, ticaret yolları üzerinde kasıtlı biçimde askeri tehdit yaratarak, Karadeniz’i Ukrayna limanlarına doğru seyahat eden gemiler için tehlikeli bir bölge haline getirdiğine değinildi.

Moskova Kruvazörünün Akıbeti Hatırlatıldı

Moskova kruvazörünün akıbetinin, Ukrayna savunma güçlerinin denizde Rus saldırganlığını püskürtmek için tüm gerekli araçlara sahip olduğunu kanıtladığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın devamında, Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın, 21 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren Karadeniz sularında Rusya limanları ve Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen Ukrayna topraklarında bulunan Ukrayna limanları yönünde seyahat eden tüm gemilerin Ukrayna tarafından ilgili tüm risklerle birlikte askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edilebileceği konusunda uyardığı bilgisi verildi.

Uzmanlar, bu açıklamanın çatışmaların tırmanması ve önemli gıda tedarikleri de dahil olmak üzere savaşın küresel emtia piyasaları üzerindeki etkisine artırdığına dikkat çekti.

Moskova bu hafta Karadeniz’den tahıl sevkiyatı için güvenli geçişi garanti eden Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “20 Temmuz 2023 tarihinde Moskova saatiyle 00:00’dan itibaren Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri kargo taşıyıcısı olarak kabul edilecektir” ifadesi kullanılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.