Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna’dan Açıklama: Rusya ile Müzakereler Askıya Alındı

Mart ayında Türkiye’de yapılan ve sonrasında ilerleme olmayan Rusya-Ukrayna heyetler arası barış müzakereleri hakkında Ukrayna tarafından açıklama geldi.
Ukrayna’dan Açıklama: Rusya ile Müzakereler Askıya Alındı
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 83 günü geride bırakmaya hazırlanırken, bir süredir durma noktasına gelen müzakereler hakkında yeni bir açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile yürütülen heyetler arası müzakere süreciyle ilgili konuştu.

Savaşın başlamasından bu yana ülkesindeki durumun çok değiştiğini söyleyen yetkili, Rusya yönetiminin bunu halen anlamadığını dile getirdi.

Rusya’nın değişiklikleri dikkate almaması nedeniyle iki ülke arasındaki savaşın sona erdirilmesine ilişkin heyetler arası müzakere sürecinin askıya alındığını açıkladı.

Müzakere sürecinin Ukrayna’da olayların nasıl geçmekte olduğuna bağlı olduğunu ifade eden Podolyak, İstanbul Bildirisi’nden sonra önemli bir değişiklik veya ilerleme olmadığı için sürecin askıya alındığını dile getirdi.

Rusya’nın hala basmakalıp düşüncesini koruduğunu söyleyen yetkili, “Rusya, savaşın 82. gününe gelindiğinde bile genel olarak Ukrayna’daki durumun en başından beri düşündükleri ile aynı olmadığını anlamadı. Ancak şunu vurguluyorum herhangi bir savaş yine de müzakere masasında sona erecektir.” ifadesini kullandı.

Heyetler savaşın başladığı ilk günlerde barış müzakereleri için bir araya geldi. 3 defa Belarus’ta görüşme yapan yetkililer, 29 Mart’ta da İstanbul’da yüz yüze görüşme sağladı. Ardından çevrimiçi ortamda devam eden müzakereler, bir süre sonra durma noktasına geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Nisan ayının son günlerinde yaptığı açıklamada müzakerelerin durduğunu söylemiş, ardından ise ülkesine yönelik yaptırımların kaldırılmasının müzakerelerin bir parçası olduğunu dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu