Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Yaptırımların Kaldırılması Müzakerelerin Bir Parçası

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ülkesine yönelik yaptırımların kaldırılması konusunun müzakerelerde yer aldığını söyledi ancak Ukrayna bu durumu yalanladı.
Lavrov: Yaptırımların Kaldırılması Müzakerelerin Bir Parçası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın tutarsızlığı ve sürekli pozisyon değiştirmesi nedeniyle barış müzakerelerinin durma noktasına geldiğini ancak kendilerinin iyi niyetle yürütmeye devam ettiklerini söylemişti.

Şimdi de Rusya’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasının, müzakerelerin bir parçası olduğunu iddia etti.

Lavrov açıklamasında, “Müzakerelerin gündemi, diğer şeylerin yanı sıra, Nazilerden arındırma, yeni jeopolitik gerçeklerin tanınması, yaptırımların kaldırılması, Rus dilinin statüsü konularını içeriyor.” ifadesini kullandı.

Üçüncü ayına giren savaşta müzakerelerin zor da olsa devam ettiğini söyledi. İki ülke arasında 29 Mart’tan bu yana yüz yüze görüşme gerçekleşmezken, toplantılar çevrimiçi ortamda yapılıyor.

Ukraynalı müzakereci Mykhailo Podolyak ise Lavrov’un yaptırım konusunda yaptığı açıklamaları reddetti. Lavrov’un tek bir müzakere turuna katılmadığını belirterek, Ukrayna’nın kasabalarına, şehirlerine saldıran ve işgal edenlerden azınlıktan arındırma veya Rus dilini kullanma derslerine ihtiyacı olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de müzakerelerde Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımlar konusunun hiç tartışılmadığını söylediği aktarıldı. Zelenskiy’nin “Yaptırımlar konusunda hangi kararların ve ne zaman alınması gerektiğine karar vermek Ukrayna ile birlikte tüm ortaklarımıza aittir” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Rusya, Rus karşıtı milliyetçilikten temizlemek ve sınırlarını askerden arındırmak olarak nitelendirdiği Ukrayna’daki operasyonlarına iki aydan fazla süredir devam ediyor.

Rusya Ulusal Savunma Yönetim Merkezi Başkanı Albay General Mizintsev, son yaptığı açıklamada Ukraynalı milliyetçilerin Rus askerlerini suçlamak için havaya uçurmayı planladıkları Nikolayev rezervuarının barajına mayın yerleştirdiklerini söyledi.

Dnepropetrovsk Bölgesi’ndeki Marganets kasabasında yer alan barajın patlaması durumunda 45 bin nüfuslu kasaba ve çevresinde yerleşim yerlerinin sular altında kalacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın