Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Ukrayna’nın Aksine Müzakereleri İyi Niyetle Yürütüyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, müzakerelerin Ukrayna’nın tutarsızlığı nedeniyle ilerlemediğini söyledi.
Lavrov: Ukrayna’nın Aksine Müzakereleri İyi Niyetle Yürütüyoruz
HABER GİRİŞ

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Al-Arabiya TV kanalına verdiği röportajda, Ukrayna tarafına çok teklif sunduklarını söyledi.

Geçen Aralık ayında, ABD ve NATO’ya, herhangi bir askeri ittifaka katılmadan Avrupa-Atlantik alanındaki tüm ülkeler için güvenlik garantileri konusunda her ikisiyle ayrı anlaşmalar imzalamak için başka bir girişim önerdiklerini belirtti.

Bu tür adımlar karşısında olumsuz yanıt aldıklarını, 2009’da, Kuzey Atlantik İttifakının dikkate almayı reddettiği bir Avrupa Güvenlik Anlaşması önerdiklerini ifade etti.

NATO ile ilgili olarak “Bize korkacak bir şeyimiz olmadığı söylendi çünkü NATO savunma amaçlı bir ittifaktır ve güvenliğimiz için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır. Ancak, NATO ile Varşova Paktı ülkeleri arasında betondan yapılmış bir Berlin Duvarı ve jeopolitik bir “duvar” varken, Kuzey Atlantik Örgütü bir savunma ittifakıydı.” yorumunu yaptı.

Ardından sözü tekrar Ukrayna savaşına getirdi. Başkan Vladimir Zelenskiy’nin operasyon başladıktan sonra müzakerelere başlamayı teklif ettiğinde, hemen kabul ettiklerini söyledi. “Sürekli pozisyon değiştiren Ukraynalı temsilcilerin aksine, bu müzakereleri iyi niyetle yürüttüğümüze inanıyorum. Her gün taban tabana zıt şeyler söylediler.” diyen Lavrov, dürüst ve vicdani müzakereciler olsaydı, sürecin kademeli olarak ilerleme kaydetmiş olacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın temel olarak Ukrayna’nın ne kadar tutarlı olduğunu anlamaya çalıştığını söyleyerek garantör ülkelere değindi. Bu garantilerin Kırım’a ve bağımsız devletler olarak kabul ettikleri Doğu Ukrayna bölgelerine yayılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Açıklamasına, “Başlangıçta müzakereciler İstanbul’da bir araya geldiklerinde, güvenlik garantilerinin Kırım ve Doğu Ukrayna bölgelerini içermemesi gerektiği konusunda anlaştılar. Ama sonra fikirlerini değiştirdiler. Tutarsızlıkları, her seferinde oyun oynama istekleri ve tahmin ettiğim kadarıyla Washington, Londra ve diğer başkentlerden müzakereyi zorlamama yönünde aldıkları talimat nedeniyle sıkışmış durumdayız.” sözleriyle devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.