Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pentagon: Rusya’nın İlerleyişi Son Derece Yavaş

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir ismin yorumuna göre Rusya, Donbas’ta planladığı ölçüde hareket edemedi ve geride kaldı. Detaylar şöyle…
Pentagon: Rusya’nın İlerleyişi Son Derece Yavaş
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bir üst düzey yetkilisi, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları hakkında değerlendirmede bulundu. Rusya’nın Kiev ve Odessa dahil, Ukrayna’nın batı ve ortasına yönelik hava saldırılarını artırdığını söyleyen isim, füze sayısının ise 2 bine yaklaştığını açıkladı.

Hava saldırıları ile Ukrayna ordusunun kuvvetlerini takviye etme kabiliyetlerini hedef aldıklarını düşündüklerini söyledi. “Örneğin, elektrik tesislerine saldırı düzenlediklerini gördük. Ruslar, belki de elektrik tesislerini vururlarsa trenlerin hareket kabiliyetini büyük ölçüde etkilemiş olacaklarını düşündü.” şeklinde açıklama yaptı.

Saldırıların bazılarının askeri üretim tesislerine yapıldığını, ancak kimisinin sivil yerleşim yerlerini hedef aldığını belirtti. Rusların sivilleri hedef aldıklarından yüzde 100 emin olmadığını sözlerine ekledi.

Ardından Doğu Ukrayna’daki durumu değerlendirdi. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde sert direniş gösterdiğini, Rusya’nın karada ilerlemeden önce bölgede topçu saldırılarını artırdığına ancak bu saldırıların bekledikleri etkiyi göstermediğini dile getirdi.

Rusya’nın ilerleyişinin son derece yavaş olduğunu söyleyen yetkili, “Donbas’ta yapmak istediklerini elde etme konusunda planladıkları takvimin gerisinde olduklarını değerlendiriyoruz.” şeklinde yorum yaptı.

ABD’nin Ukrayna’ya yardımlarının sürdüğünü, önümüzdeki 24 saat içinde Phoenix Ghost dronları, obüs topları ve top mermilerinin gönderileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Kongre’ye imzaladığı talep ile Ukrayna için 33 milyar dolarlık fon istedi. Bunun acilen onaylanması gerektiğini belirten Biden, 20,4 milyar dolarının askeri yardım için kullanılacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu