Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Kongre’den Ukrayna için Fon Talep Etti

ABD Başkanı Biden, Kongre’ye Ukrayna için 33 milyar dolarlık fon talebi imzaladığını söyleyerek, nerelerde kullanılacağını açıkladı.
Biden Kongre’den Ukrayna için Fon Talep Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya destek için ek fon talebini duyurdu. Ukrayna’nın Putin’in saldırganlığına karşı koymaya devam etmesine yardımcı olmak için kritik güvenlik, ekonomik ve insani yardım için Kongre’ye bir talep imzaladığını söyledi.

Ukrayna’yı özgürlük mücadelesinde desteklemek için bu tasarıya ihtiyaç olduğunu belirten Biden, NATO ve AB müttefiklerinin paylarına düşeni ödemesi gerektiğini dile getirdi.

Bu savaşın maliyetinin ucuz olmadığını fakat saldırganlığa boyun eğmenin daha maliyetli olacağını ifade etti. “Ya Ukrayna halkını ülkelerini savunurken destekliyoruz ya da Rusların Ukrayna’da vahşet ve saldırganlıklarına devam etmesine seyirci kalıyoruz.” diyerek net bir söylemde bulundu.

Ukrayna’nın bu mücadeleye devam edebilmesi için silah, finansman, mühimmat ve ekonomik desteğe katkıda bulunmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Kongre’den 33 milyar dolar fon talep ettiğini söyleyerek, bunun mümkün olduğunca çabuk onaylanmasının önemine dikkat çekti.

İstediği fonun 20,4 milyar dolarının askeri, 8,5 milyarının ekonomik, 3 milyarının insani, 500 milyon dolarının ise gıda yardımı için kullanılacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Düzenlediği basın toplantısında, “Oligarklar, Rus siyasi yozlaşmasının bir parçası. Bunlar kötü insanlar. Onların lüks evlerine, yatlarına ve diğer mal varlıklarına el koyacağız. Kongrenin yetkisiyle, oligarkların el konulduktan sonra satılan mal varlıklarından elde edilen fonlar Ukrayna’ya yardımda kullanılabilir.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın yaptırımlardan kurtulmak için diğer ülkeleri yıldırmasına ve onlara şantaj yapmasına izin vermeyeceklerini ifade eden Biden, hiç kimsenin nükleer silahların kullanılmasına ya da kullanılma ihtimaline yönelik boş yorumlarda bulunmaması gerektiğini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın