Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Kripto Ticaretini Dijital Grivna ile Kolaylaştırmak İstiyor

Ukrayna Ulusal Bankası, dijital grivna için olası kullanım örneklerini araştırıyor. Banka sınır ötesi işlemleri inceliyor. Detaylar haberde...
Ukrayna Kripto Ticaretini Dijital Grivna ile Kolaylaştırmak İstiyor
HABER GİRİŞ

Ukrayna Ulusal Bankası, sanal varlıkların takasını ve ihracını kolaylaştırabilecek Ukrayna grivnasının elektronik bir versiyonunu geliştirmeyi planlıyor. Merkez bankası, ülkenin egemen para birimi olan grivnanın elektronik yineleme vizyonunu bankaların, bankacılık dışı finans kuruluşlarının ve kripto piyasasının temsilcileriyle görüştü.

Banka, bir CBDC için olası uygulamalar olarak perakende gayri nakdi ödemeleri, sanal varlık dolaşımını ve sınır ötesi işlemleri araştırıyor. Raporda, “E-Grivna, Ukrayna’daki sanal varlıklar piyasası için niteliksel altyapı geliştirmenin temel unsurlarından biri haline gelebilir.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna, 2017’den beri bir CBDC araştırıyor ve dünya çapında ulusal bir dijital para birimi keşfeden 100’den fazla yargı alanından biri konumunda. Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, merkez bankasının nakit veya elektronik para ile aynı kategoride gruplandırılabilecek bir CBDC yayınlamasına izin veren bir yasa tasarısını imzalamıştı.

Geçen Aralık ayında, ülkenin en eski ticari bankalarından biri olan Tascombank, Stellar ağı üzerine inşa edilmiş bir elektronik grivnası test etme planlarını açıkladı. Kripto paralar, Rusya’nın Şubat ayında ülkeyi işgalinden sonra bağış toplamada ve kritik malzemelerin satın alınmasını kolaylaştırmada rol oynamaya başladı.

Merkez bankası, piyasa katılımcıları ve devlet organları ile e-grivna projesini geliştirmeye devam ettiğini bildirdi. Diğer yandan Çin başta olmak üzere dünya genelinde pek çok ülkenin merkez bankası, kendi dijital para birimlerini araştırıyor ya da test ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın