Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Kriptoya El Atıyor: Ulusal Borsa Kurulacak

Ülkenin milletvekilleri piyasa paydaşlarıyla istişare ederek mevcut "Dijital finansal varlıklarla ilgili" mevzuatta yapılacak değişiklikler üzerinde çalışıyor.
Rusya Kriptoya El Atıyor: Ulusal Borsa Kurulacak
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklara yönelik düzenlemelerde ülkelerden farklı adımlar atılmaya devam ediyor. Bu adımların bir yenisi Rusya’da atılacak. Rus milletvekilleri, ulusal bir kripto borsası başlatmak için çalışıyorlar. Bu çabanın, ülkedeki kripto düzenlemesi konusunda uzun bir anlaşmazlık geçmişi olan Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası tarafından desteklendiği bildiriliyor.

Rus parlamentosunun alt meclisi Duma’nın üyeleri, piyasa paydaşlarıyla ülkenin mevcut “Dijital finansal varlıklar hakkında” kripto para birimi mevzuatındaki değişikliklerle ilgili görüşmeler yürütüyor. Ulusal borsa için yasal çerçeveyi belirleyecek değişiklikler ilk olarak merkez bankasına sunulacak.

Duma’nın Ekonomi Politikası Komitesi üyesi Sergey Altuhov, bu tür önlemlerin mali hassasiyet taşıdığını belirterek, “Kripto para birimlerinin varlığını inkar etmek hiç mantıklı değil, sorun şu ki, devlet düzenlemesi dışında büyük bir akışta dolaşıyorlar. Bunlar, federal bütçede kaybedilen vergi gelirlerinde büyük pay alıyor” ifadelerine yer verdi.

Duma’nın Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Haziran ayında Moskova Borsası’nın bir parçası olarak Rusya’da ulusal bir kripto borsasının başlatılabileceğini söylemişti. Eylül ayında, Moskova Borsası, dijital finansal varlıkların ticaretine izin vermek için merkez bankası adına bir yasa tasarısı hazırladı .

Rusya bir süredir kripto piyasasına yönelik regülatif adım atma hazırlıkları içerisinde. Eylül ayında kripto para yatırımcılarını risklerden koruma adına yeni bir düzenleme hazırlığı yapıldığı bildirilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.