Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna, İngiltere Garantörlüğünde 100 Milyon Dolar Yardım Aldı

Ukrayna, İngiltere garantörlüğünde Dünya Bankası'ndan 100 milyon dolar tutarında yardım aldı. Detaylar haberin devamında;
Ukrayna, İngiltere Garantörlüğünde 100 Milyon Dolar Yardım Aldı
HABER GİRİŞ

Ukrayna medyasının Maliye Bakanlığı’na dayandırarak verdiği habere göre ülke yönetimi, Pazartesi günü İngiltere’nin garantörlüğünde Dünya Bankası’ndan (WB) 100 milyon dolar tutarında kredi yardım dilimi aldı.

Fonların, Temmuz 2023 dönemine ilişkin emeklilik ödemelerini yapmak üzere yapılan devlet bütçesi harcamalarını kısmen telafi etmek için kullanılacağı ifade edildi.

Fonlar, Ukrayna’da özellikle sağlık, eğitim ve sosyal koruma alanlarında temel kamu hizmetlerinin sağlanmasında ülke hükümetini destekleyen İdari Kapasite Dayanıklılığı için Kamu Harcamaları (PEACE) projesi aracılığıyla sağlanıyor

Söz konusu fonlar, projenin beşinci ek finansmanının bir parçası olma niteliğini taşıyor.

Marchenko: “İngiltere ve Dünya Bankası Ekibine Minnettarım”

Ukrayna Maliye Bakanı Sergii Marchenko, konuya dair açıklamasında “Ukrayna’nın acil bütçe ihtiyaçlarına ve mali kaynakların harekete geçirilmesine yönelik yapıcı iş birliği için İngiltere hükümeti ve Dünya Bankası ekibine minnettarım. Sağlanan fonlar sayesinde makro-finansal istikrarı korumaya devam edebileceğiz ve güvence altına alacağız.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Maliye Bakanlığı, Şubat 2022 döneminden bu yana İngiltere’den sağlanan toplam mali yardımın 1,6 milyar dolar tutarında olduğu bilgisini de verdi.

Ukrayna'ya İngiltere Yardımı
Kaynak: X / @ua_minfin

Bakanlık’tan alınan bilgiler, yılın başından 21 Eylül’e kadar devlet bütçesinin dış finansmanının, 2022’nin tamamı için 32,1 dolara kıyasla 30,96 milyar dolara ulaştığını gösterdi.

AB Desteği 70 Milyar Euroya Ulaşmıştı

Ukrayna yönetimi, 22 Eylül’de AB makro-finansal yardımının toplam 1,5 milyar euroluk dilimini daha almıştı. Sekizinci dilim ile birlikte AB’nin 2023 yılında Ukrayna’ya sağlayacağı toplam bütçe desteğinin şimdiden 13,5 milyar euroya ulaştığı bilgisi verilmişti.

Başbakan Denis Shmygal, Ukrayna topraklarındaki askeri operasyonun başlamasından bu yana AB’nin Ukrayna’ya verdiği toplam desteğin yaklaşık 70 milyar euroya ulaştığını ifade etmişti.

Ukrayna bu yıl bütçeyi desteklemek üzere ortaklarından toplam 42 milyar doların üzerinde kaynak girişi bekliyor ve gelecek yıl da aynı miktarı çekmeyi planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.