Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna AB’den 1,5 Milyar Euroluk Yeni Yardım Dilimi Aldı

Ukrayna, AB'den 1,5 milyar euro tutarında bir makro-finansal yardım dilimi daha alındığını duyurdu. Detaylar haberde;
Ukrayna AB’den 1,5 Milyar Euroluk Yeni Yardım Dilimi Aldı
Son Güncelleme: 

Ukrayna medyasının Başbakan Denis Shmygal’e dayandırdığı habere göre Ukrayna yönetimi, Avrupa Birliği’nden (AB) 1,5 milyar euro tutarında olmak üzere makro-finansal yardımın sekizinci dilimini aldı.

Shmygal, açıklamasında, “Ukrayna bugün AB’den 1,5 milyar euroluk yeni bir makro-finansal yardım dilimi daha aldı. AB’nin 2023 yılında Ukrayna’ya sağlayacağı toplam bütçe desteği şimdiden 13,5 milyar euroya ulaşmış bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ile birlikte kararlı bir şekilde dayanışma içinde oldukları için AB yetkililerine teşekkür etti.

AB’nin Toplam Desteği 70 Milyar Euro Seviyesine Çıktı

Başbakan, Ukrayna topraklarındaki askeri operasyonun başlamasından bu yana AB’nin Ukrayna’ya verdiği toplam desteğin yaklaşık 70 milyar euroya ulaştığı bilgisini verdi.

Denys Shmyhal AB Yardım Duyurusu
Kaynak: X / @Denys_Shmyhal

AB Konseyi, 22 Aralık’ta Ukrayna’ya 2023 yılı boyunca 18 milyar euroluk makro-mali yardım sağlanmasına ilişkin kararı onaylamış ve faiz maliyetlerinin büyük kısmının AB üyesi ülkelerce karşılanacağı belirtilmişti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Geri Ödemeleri 2033’ten İtibaren Başlayacak

Avrupa Komisyonu, Ukrayna’nın 2033 yılından itibaren başlamak üzere 35 yıllık bir süre boyunca kredileri geri ödemeye başlayacağını bildirdi.

Avrupa Komisyonu, paketin 3 milyar euroluk ilk dilimini Ocak 2023’te Ukrayna’ya ödedi. Mart ayından itibaren aylık 1,5 milyar euroluk ödemelerin her biri aktarıldı.

Bir önceki ödeme dilimi ise 22 Ağustos tarihinde gerçekleştirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu