Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ukrayna’ya 1,5 Milyar Euroluk Yeni Mali Yardım Dilimi

Ukrayna hükümeti, Avrupa Birliği'nden 1,5 milyar euro tutarında bir mali yardım dilimi daha aldı. Detaylar haberin devamında;
AB’den Ukrayna’ya 1,5 Milyar Euroluk Yeni Mali Yardım Dilimi
HABER GİRİŞ

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna hükümetinin Avrupa Birliği’nden (AB) 1.5 milyar euro tutarında yeni bir makro-finansal yardım dilimi aldığını ifade etti.

Shmygal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna bugün itibarıyla AB’den 1.5 milyar euroluk yeni bir makro-finansal yardım dilimi daha aldı. AB’nin 2023 yılında Ukrayna’ya sağlayacağı toplam bütçe desteği şimdiden 12 milyar euro seviyesine ulaşmış bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Leyen: Desteklerimiz 2023’ün Ötesine Geçecek

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Ukrayna’ya yardım etmek için her türlü çabayı seferber ettiklerini söylerken, “Bugün, ülkeye 1.5 milyar euro daha yardımda bulunduk. Desteğimiz 2023’ün de ötesine geçecek. 2024-2027 yılları için önerilen 50 milyar euroya varan destekle Ukrayna’nın yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Denys_Shmyhal

Avrupa Komisyonu tarafından Brüksel’de yayımlanan yazılı açıklamada, “AB, bu yardım ile 2023 yılında istikrarlı, öngörülebilir ve büyük bir mali destekle Ukrayna’nın acil finansman ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır” denildi.

Komisyon açıklamasında ayrıca, söz konusu desteğin aynı zamanda Ukrayna’nın makroekonomik istikrarı sağlamasına ve kritik altyapıyı restore etmesine de olanak tanıyacağının altını çizildi.

GCM Yatırım Banner

Son yardım paketiyle birlikte Ukrayna’nın bu yıl işçi ve emekli maaşlarını ödemeye devam etmek; hastaneler, okullar ve yerlerinden edilen insanlar için konutlar gibi temel kamu hizmetlerini çalışır durumda tutmak için şu ana kadar 12 milyar euro aldığı belirtildi.

Ukrayna’ya Mali Destek 76 Milyar Euro Seviyesine Ulaştı

Avrupa Komisyonu, Şubat 2022’den bu yana Ukrayna hükümeti ve halkına sağlanan desteğin 76 milyar euroya ulaştığını açıkladı. Buna, AB üye devletler ve Avrupa finans kurumlarının Ukrayna’ya sağladığı mali, insani, acil durum bütçesi ve askeri desteğin yanı sıra üye devletlerin Ukraynalı mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak üzere sağlanan kaynakların dahil olduğu bilgisi verildi.

Geçen yılın sonunda AB Konseyi, 2023 yılında Ukrayna’ya 18 milyar euro makro-finansal yardım tahsis etme kararı almıştı. Üye devletler faizin büyük kısmını karşılarken, Avrupa Komisyonu’na göre Ukrayna’nın fonları geri ödemek için 2033’ten başlayarak 35 yılı olacak.

Kiev, Ocak ayında 3 milyar euroluk ilk dilimi aldı. Sonraki dilimler Mart ayından itibaren aylık 1.5 milyar euro olarak ödenmeye başlandı. Bir önceki dilim ise 25 Temmuz’da teslim alınmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.