Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Ekonomisinin 2023’te Yüzde 4,7 Büyümesi Bekleniyor

Analistler, Ukrayna'nın gayri safi yurt içi hasılasının 2023'te yüzde 4,7, 2024'te yüzde 5,1 büyümesini bekliyor. Detaylar haberde;
Ukrayna Ekonomisinin 2023’te Yüzde 4,7 Büyümesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik Strateji Merkezi Direktör Yardımcısı Maria Repko, Ukraynalı analistlerin 2023 gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) görünümlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini bildirdi. Ekonomide bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 4,7 olarak güncellendiği ifade edildi.

Repko, açıklamasında “Ekonomik tahminlerin Mart ayında tahmin edilene kıyasla çok daha iyi olduğunu görmekten çok memnun oldum” şeklinde konuştu.

Ukrayna Ekonomisinde Büyümenin Sürmesi Bekleniyor

Ankete katılan analistlerin, Ukrayna ekonomisin gelecek yıl ise yüzde 5,1 daha büyümesini bekledikleri belirtildi.

Ekonomik Araştırma ve Politika Danışmanlığı Enstitüsü’nün (IER) önde gelen araştırma görevlisi Alexandra Betly, 2023’te yüzde 4,1 GSYİH büyümesi tahminini yorumladı.

Tahıl koridorunun sonlandırılmasının kısıtlayıcı bir unsur haline geldiğini söyleyen isim, “Bu, metaller ve demir cevheri endüstrileri için bir risk, çünkü demiryollarına ve ihracata daha kolay erişim fırsatını kaçırıyorlar” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bağımsız analistler, enflasyonun ise geçen yıl yüzde 26,6’dan bu yıl yüzde 10,6’ya yavaşladıktan sonra önümüzdeki yıl biraz artarak yüzde 12’ye çıkacağını varsayıyorlar.

Ukrayna Merkez Bankası Tahminlerini Güncelledi

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) geçen hafta ülkenin 2023 GSYİH büyüme tahminini yüzde 2’den yüzde 2,9’a yükseltti, ancak 2024 büyüme görünümünü yüzde 4,3’ten yüzde 3,5’e kötüleştirdi.

İlk yarının olumlu dinamiklerini değerlendiren NBU, yüzde 14,8 olan 2023 enflasyon tahminini yüzde 10,6 olarak güncellerken; küresel enflasyondaki kademeli düşüşün ve Ukrayna’da parasal koşulların sıkılığını korumasının fiyatlardaki artışı yavaşlatacağını belirtti.

NBU ayrıca enflasyonun 2024’te yüzde 8,5’e ve 2025’te yüzde 6’ya düşmesinin beklendiğini de bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.