Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Bütçe Açığı için G7’den Yardım İstedi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ekonomi danışmanı G7 ülkelerinden bütçe açığı için yardım talebinde bulundu. Detaylar geliyor...
Ukrayna Bütçe Açığı için G7’den Yardım İstedi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş sonrası, iki ülkenin de ekonomisi büyük zarar görmeye başladı. Ukrayna’nın yaşanan süreç içerisinde bütçe açığında artış kaydedildi.

Hükümetten yapılan açıklamalarda bütçe açığının 50 milyar doların üzerinde olduğu belirtilmişti. Bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy’nin ekonomi danışmanı Oleh Ustenko, bütçe açıklarının kapatılması için G7 ülkelerinden yardım istedi.

Ustenko, Ukrayna’nın G7 ülkelerinden 50 milyar dolarlık mali destek istediğini ve önümüzdeki altı ay içinde savaşa bağlı bütçe açığını kapatmasına yardımcı olmak için %0 kuponlu tahvil çıkarmayı planladıklarını söyledi.

Ekonomi danışmanı mali destek ve tahvil çıkarma seçeneklerinin aktif bir şekilde tartışıldığını ifade etti. Rusya’nın başlattığı operason bölgedeki tahribatın her geçen gün daha da artmasına neden oluyor.

Savaşta son gelişme, Rusya ordusunun Ukrayna’nın liman kendi Maripol’u büyük oranda kontrol altına alması oldu. Rusya ordusu bölgede az sayıda direnen Ukraynalı savaşçı olduğunu ve teslim olmaları halinde canlarının bağışlanacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy ise bu durumu doğrulayarak, Mariupol’un sınırlı bir alanını ellerinde tuttuklarını ve savaşmaya devam ettiklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.