Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretsiz Yemek Uygulamasında Öğrenci Sayısı 5 Milyona Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullardaki kantin fiyatları ve ücretsiz yemek hizmeti hakkında açıklama geldi. Açıklamanın detayları haberde;
Ücretsiz Yemek Uygulamasında Öğrenci Sayısı 5 Milyona Çıktı
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda başlattığı ücretsiz yemek uygulamasında kapsam genişlemeye devam ediyor. Daha önce Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ücretsiz yemek imkanından faydalanan öğrenci sayısının 1.5 milyondan, 1 milyon 796 bin 985’e çıkarıldığını açıklamasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Bakanlıktan bugün yapılan yazılı açıklamada söz konusu uygulamaya dahil edilen öğrenci sayısının 5 milyona çıkarıldığı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Özer, okullarda öğrencilere verilecek ücretsiz öğle yemeği ya da beslenme desteğine ilişkin çalışmalara hız verildiğini kaydetti.

40 yılı aşkın süredir taşımalı eğitim ve pansiyonlarda kalan öğrencilere bakanlık tarafından ücretsiz yemek hizmeti verildiğini hatırlatarak, gelinen noktada kapsamın daha çok genişletildiğini söyledi.

Bakan, “Hali hazırda eğitim öğretim yılının başında 1.5 milyon olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısını, önce 1.8 milyona çıkardık. Şimdi de bu sayıyı eğitim öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 5 milyona çıkarmak için çalışacağız” dedi.

GCM Yatırım Banner

Erken Uyarı Sistemi ile Okul Terkleri Azalacak

Özer, eğitimde fırsat eşitliğinin altını çizerek, eğitimlerini tamamlamadan okuldan ayrılan öğrenciler için de çalışmaların sürdüğünü ekledi.

“Tüm eğitim kademelerinde öğrencilerin devamsızlık ve okul terklerine ilişkin ayrıştırılmış verilere dayalı, kapsamlı bir izleme çalışması yapılmalıdır” diyerek, Erken Uyarı Sistemi sayesinde okul terklerinin düşürülmesini amaçladıklarının altını çizdi.

Kantin Kiralarında Artışa Kota Getirildi

Okul kantinlerindeki yüksek fiyatlar için alınan karara değinen Özer, dün Resmi Gazete’de yayımlanan kira artışı düzenlemesine atıf yaptı.

Alınan karar sonrası kantin kira artışının yüzde 25’e sabitlendiğini belirterek, öğrenci ve öğretmenlerin uygun fiyatlı hizmetlerden faydalanacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.