Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MEB’den Öğrencilere Yeni Uygulama! “Erken Uyarı Sistemi”

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere yönelik yeni bir uygulamanın başlayacağını ve gelecek yıl eğitime ayrılan bütçeyi açıkladı. Detaylar haberde...
MEB’den Öğrencilere Yeni Uygulama! “Erken Uyarı Sistemi”
Yorum

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığın bütçe görüşmelerine katıldı. 2023 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 14,6’nın eğitime ayrıldığını açıkladı. Ayrıca öğrencilere yönelik yeni bir uygulamayı duyurdu.

Eğitim sisteminde tarihi bir dönüşüm sürecine girildiğini aktaran Özer, Türkiye’nin yaptığı iyileştirmeler ile sistemin performansının arttığını söyledi. Bu iyileştirmeden en çok kız çocuklarının yararlandığı aktarıldı. Kız çocuklarını okullaşma sorununu çözmede önemli mesafe kaydedildiği bildirildi.

Öğrencilere Erken Uyarı Sistemi

Okullaşma oranın yüzde 95’i aştığı ifade edildi. Son 20 yılda çocukların ve gençlerin eğitime katılımının arttığı açıklandı.

Bakan Özer, gelecek yıl tüm eğitim kademelerinde okul terki riski taşıyan öğrencilerin tespitine yönelik erken uyarı sisteminin kurulacağını ifade etti. Ayrıca bu sistemin kayıt dışı öğrenci çağ nüfusu için de geçerli olacağı kaydedildi.

Şimdiye kadar 2 bin köy okulunun açıldığı ifade edilirken, 2023 yılında açılmayan okulun kalmayacağını aktardı. 3,5 milyar ders kitabının ücretsiz dağıtıldığı paylaşıldı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında 160 milyon yardımcı kaynağın dağıtımının sağlandığı ifade edildi.

Öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin çok boyutlu olarak desteklendiğin altı çizildi. Öğretmen başına düşen eğitim saatinin 194 saate ulaştığı bildirildi.

MEB’den geçen aylarda okullara gelen belge dikkat çekmişti. Buna göre öğrencilerin mevcut durumlarına bakılmadan bir üst sınıfa geçirileceği belirtildi.

Bunun yanında fiziki kapasitesi yetersiz okullarda öğrencilere sınıf tekrarının yapılmaması gerektiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu