Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

MEB’den Okullara İtiraf Niteliğinde Belge Gönderildi!

Milli Eğitim Bakanlığı, meslek okullarına fiziki kapasitelerinin yetersizliğinden kaynaklı öğrencilerin üst sınıfa geçirilmesi için talimat verdi.
MEB’den Okullara İtiraf Niteliğinde Belge Gönderildi!
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) okullara, fiziki kapasitesi yetersiz kurumlardaki devamsız ya da başarısız öğrencileri ilgilendiren bir belge gönderdi. Belgenin içeriğinde, öğrencilerin mevcut durumlarına bakılmaksızın bir üst sınıfa geçirilmesi gerektiği bildirildi.

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener’in imzası ile gönderilen yazıda, eğitim sistemindeki çöküşün resmi itirafı niteliğinde ifadeler kullanıldı.

Geçen sene lisede sınıf tekrarını kaldıran kurum, bu sene fiziki kapasitesi yetersiz okullardaki öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaması için bölge gönderdi.

Gönderilen belgede 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemi itibarıyla mesleki ve teknik liselerde 47 alan ile 105 dala ait yeni Çerçeve Öğretim Programlarının devreye girdiği açıklandı. 2021-2022 döneminde bu sayıların 55 alan 205 dala çıkarıldığı iletildi.

Yeni programların devreye girmesi ile önceki programların kademeli olarak yürürlükten kaldırıldığı söylendi. Kaldırılan programlarda öğrenim gören ya da sınıf tekrarına kalan öğrencilerin tereddütlerinin giderileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Söz Konusu Durumdan Muzdarip 22 Bin Öğrenci Var

Öğrencilerin öğrenim gördükleri ile yeni alan ve dallar arasındaki ders farklılıkları nedeniyle ortak derslerde öğrenimine devam edeceği kaydedildi. 11’inci sınıf öğrencileriyle fark derslerinde ise öğrenci sayısına bakılmaksızın mevcut alanlarında derslere devam edeceği eklendi.

Bu durumu yaşayan öğrenci sayısının mevcutta 22 bin olduğunu bildirildi. e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ndeki ders programının hazırlanmasında yaşanan sorunlar sebebiyle devamsız ya da başarısız öğrencilerin bir defaya mahsus üst sınıfa alınmasına talimat verildi.

Okulların fiziki kapasitelerinin yetersizliğinin de sebep olarak sunulduğu belgede, 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi sonunda 12’nci sınıf seviyesindeki başarısız ya da devamsız öğrenciler için de sınıf tekrarı yaptırılmaması bildirildi. Bu durumdaki öğrencilerin yalnızca sorumluluk sınavlarına alınması gerektiğine dikkat çekildi.

Oğuz Özat: Öğrencileri Ölçemeyen Bakanlık Öğretmenleri Ölçecek

BirGün’de yer alan haberde Eğitimin Gücü Sendikası Genel Başkanı Oğuz Özat söz konusu yazıyı yorumladı. Pandemi sebebiyle öğrencilerin ölçme değerlendirme sınavı yapılmadan bir üst sınıfa geçirildiğine işaret etti.

Özat bakanlığı hedef göstererek, “Ben öğrencileri ölçemedim, bu okul şartlarında onlara sınıf da bulamadım itirafında bulunuyor.” diyerek iddialarda bulundu.

MEB’in kariyer sınavı ile öğretmenleri dahi ölçme değerlendirmeye aldığını vurgulayan Özat, bakanlığın daha öğrencilerini ölçemediğinin altını çizdi.

Özat, öğrencilerin okula gitmeden ve sınavlarda doğru düzgün net yapmadan üst sınıfa geçebildiğini ifade etti. Türkiye’deki ölçme ve değerlendirme sisteminin artık ortadan kalktığını söyleyerek yorumunu paylaştı.

Öğrencilerin okuldaki devamının azaldığına değinen Özat, öğrencileri motive edecek ödüllendirme sisteminin bulunmadığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın