Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretsiz Doğal Gaz Faturaları Yarın Kesilmeye Başlıyor

Erdoğan'ın açıkladığı bir aylık bedelsiz doğal gaz tüketiminde faturalar yarın kesilmeye başlıyor. Faturada yazacak olan ifadeler açıklandı. İşte detaylar;
Ücretsiz Doğal Gaz Faturaları Yarın Kesilmeye Başlıyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Nisan’daki Karadeniz gazının devreye alınma töreninde konut, ibadethane ve cemevlerinde kullanılan doğal gaz için vatandaştan ücret alınmayacağını müjdelemişti. Erdoğan’ın kararı 1 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Dağıtım şirketlerinden doğal gaz temin eden konut, ibadethane ve cemevi abonelerinden 1 ay boyunca ücret alınmayacağına ilişkin uygulama kapsamında faturaların yarından itibaren abonelere gönderileceği açıklandı.

Erdoğan’ın kararı kapsamında doğal gaz temin eden söz konusu abonelerden 1 yıl boyunca 25 metreküpe denk gelen bedelin ücretsiz olacağı da bildirilmişti.

Geçmiş Dönem Tüketim Faturasının Tamamı Sıfırlanacak

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ tarafından bedelsiz doğal gaz kullanımındaki faturalı sayaçların bulunduğu abone grubuna 24 Nisan-31 Mayıs arasında ilk sayaç okuma işlemi sonucunda tahakkuk edecek geçmiş dönem tüketim faturasının tamamının sıfırlanacağını anımsattı. Ayrıca söz konusu fatura için herhangi bir bedel ödenmeyeceği eklendi.

Ön ödemeli sayaç grubunda bulunan abonelerin de faturalı sayaç aboneleri gibi uygulamadan yararlanacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Abonelerin sayaçlarında yapılacak ilk okumadaki endeksten önceki okumada alınan endeks çıkartılarak dönem tüketiminin belirleneceğine dikkat çekildi. Dönemsel tüketim miktarı kadar doğal gazın ise ilk gaz alımında abonelerin kartlarına ücretsiz olarak yükleneceği paylaşıldı.

AA haberinde, kesilecek olan faturanın ücret kısmında sıfır ibaresi ile birlikte, “Bu faturanın esas bedeli … liralık tutar Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri çerçevesinde devlet tarafından karşılanmıştır. Karadeniz gazımız hayırlı olsun.” ifadelerinin yer alacağı vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.