Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretli Çalışan Sayısında Mayıs’ta Artış Sürdü

TÜİK ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Ücretli çalışan sayısı yılın beşinci ayında yıllık ve aylık bazda artış gösterdi. Detaylar altta;
Ücretli Çalışan Sayısında Mayıs’ta Artış Sürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Mayıs dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Mayıs ayında yıllık bazda 5,7 artış gösterdi.

Bu artışla ücretli çalışan sayısı 14 milyon 299 bin 713 kişi oldu. Geçen yılın aynı ayında 13 milyon 529 bin 149 kişi olmuştu.

Mayıs Ayı Ücretli Çalışan Sayısı
Kaynak: TÜİK

İnşaat Sektöründe Daralma Devam Ediyor

Ücretli çalışan sayısı yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 4,6 oranında arttı. Ticaret-hizmet sektöründe yüzde 9,2’lik artış kaydedildi.

Ancak inşaat sektöründe yüzde 7,0 daralma görüldü. Bir önceki ayın verilerinde de inşaat sektörü yüzde 11,2 azalmıştı.

GCM Yatırım Banner

Tüm Sektörlerde Önceki Aya göre Artış Yaşandı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2022 Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,0 oranında arttı.

Aylık bazda sanayi sektöründe yüzde 0,6, inşaat sektöründe yüzde 1,9 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 1,2 artış yaşandı.

Nisan ayı verilerinde ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 4,0 artarak 13 milyon 992 bin 443 kişi olmuştu. Aylık bazda ise yüzde 0,2 daralma yaşanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.