Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretli Çalışan Sayısı Kasım’da Yerinde Saydı

TÜİK ücretli çalışan verilerini paylaştı. Kasım ayı verilerinde yıllık artış önceki raporlara kıyasla stabil kaldı. Detaylar haberde…
Ücretli Çalışan Sayısı Kasım’da Yerinde Saydı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım 2022 dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Geçen yılın on birinci ayında sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısındaki artışın devamı geldi.

TÜİK verilerine göre ücretli çalışan sayısı Kasım ayında yıllık bazda yüzde 7,1, aylık bazda yüzde 0,6 yükseldi.

Kasım 2022 dönemindeki artışla ücretli çalışan sayısı 14 milyon 824 bin 187 kişi oldu. Geçen yılın aynı dönemindeki sayı 13 milyon 842 bin 209 kişi olmuştu.

Önceki ayın raporunda, ücretli çalışan sayısı Ekim’de Eylül verisi ile aynı gelerek yerinde saymıştı.

Ücretli çalışan sayısı yıllık bazda iki ay boyunca yüzde 7,4 artmıştı. Ekim’deki aylık artış ise yüzde 0,5 oranında kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner
Kasım Ücretli Çalışan Sayısı
Kaynak: TÜİK

Yıllık Artışta Yine Ticaret-Hizmet Sektörü Öne Çıktı

Ücretli çalışanların alt detayları ele alındığında Kasım ayında ücretli çalışan sayısı geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında; sanayi sektöründe yüzde 7,1, inşaat sektöründe yüzde 6,3 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 7,3 artış yaşadı.

Geçen ay ile karşılaştırıldığında ise ücretli çalışan sayısındaki artış; sanayi sektöründe yüzde 0,4, inşaat sektöründe yüzde 1,5 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,5 oranlarında kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın