Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK Açıkladı: Ücretli Çalışan Sayısı Ekim’de Yüzde 7,4 Arttı

TÜİK ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Ücretli çalışan sayısı Ekim'de, Eylül ayındaki artış oranıyla aynı seviyede yer aldı. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı: Ücretli Çalışan Sayısı Ekim’de Yüzde 7,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Ekim ayına ait ücretli çalışan istatistiklerini açıkladı. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 7,4 arttı.

Aylık bazda ise yüzde 0,5’lik artış gösterdi.

Eylül ayında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 7,4, aylık bazda ise yüzde 0,6 artmıştı. Rakam 14 milyon 919 bin 900’e ulaşmıştı. Ekim ayında yıllık bazda ücretli çalışan sayısındaki artış oranı ile Eylül ayındaki oran aynı seviyede yer aldı.

Ticaret ve Hizmet Sektöründe Yüzde 8,5’lik Artış Gerçekleşti

TÜİK raporunda ücretli çalışan sayısı Ekim ayında 14 milyon 883 bin 717 kişi oldu. Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında yıllık bazda sanayi sektöründe yüzde 6,2’lik, inşaat sektöründe yüzde 5,3’lük ve ticaret-hizmet sektöründe ise yüzde 8,5’lik artış gerçekleşti.

Sanayi sektöründe çalışanların sayısı 5 milyon 17 bin 919 oldu. Ayrıca inşaat sektörünce çalışanların sayısı 1 milyon 588 bin 451 olurken, ticaret-hizmet sektöründe çalışanların sayısı 8 milyon 277 bin 347 oldu.

TÜİK verilerinde, aylık bazda ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında en fazla artış yüzde 1 ile inşaat sektöründe gerçekleştiği saptandı. Sanayi sektöründe yüzde 0,2’lik ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,5’lik artış kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu