Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TÜİK: Ücretli Çalışan Sayısında Eylül’de Artış Sürdü

TÜİK, ücretli çalışan verilerini paylaştı. İstatistiklerdeki yıllık ve aylık artışlar Eylül ayı raporunda da okundu. İşte detaylar…
TÜİK: Ücretli Çalışan Sayısında Eylül’de Artış Sürdü
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Eylül dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini paylaştı. Verilere göre sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısındaki artış, yılın dokuzuncu ayında sürdü.

TÜİK raporuna göre ücretli çalışan sayısı Eylül ayında yıllık bazda yüzde 7,4, aylık bazda ise yüzde 0,6 artış gösterdi.

2022 Eylül dönemindeki artışla ücretli çalışan sayısı 14 milyon 919 bin 900 kişi oldu. Geçen yılın aynı ayındaki sayı 13 milyon 894 bin 511 kişi olmuştu.

Önceki ayın raporunda, ücretli çalışan sayısında Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 7,5, aylık bazda yüzde 1,3 oranında artış kaydedilmişti. Ücretli çalışan sayısı Ağustos’ta 14 milyon 782 bin 776 kişi olmuştu.

Ücretli Çalışan Eylül Raporu
Kaynak: TÜİK

Aylık ve Yıllık Artışta Ticaret-Hizmet Sektörü Öne Çıktı

Ücretli çalışanların alt detayları incelendiğinde; Eylül ayında ücretli çalışan sayısı geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında sanayi sektöründe yüzde 6,2, inşaat sektöründe yüzde 3,8 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 8,8 artış gösterdi.

Geçen ay ile kıyaslama yapıldığında ise ücretli çalışan sayısındaki artış; sanayi sektöründe yüzde 0,4, inşaat sektöründe yüzde 0,1 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,7 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu