Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Ağustos’ta Ücretli Çalışan Sayısı Arttı

TÜİK, Ağustos ayına ilişkin ücretli çalışan verilerini açıkladı. Yılık ve aylık bazda artış kaydedildi. İşte detaylar...
TÜİK Açıkladı: Ağustos’ta Ücretli Çalışan Sayısı Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı. Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 7,5, bir önceki aya göre ise yüzde 1,3 oranında artış gerçekleşti.

Ağustos ayında ücretli çalışan sayısı 14 milyon 782 bin 776 kişi oldu.

Temmuz’da ücretli çalışan sayısında yıllık bazda yüzde 6,1 artış, aylık bazda yüzde 0,1 düşüş saptanmıştı. Kişi sayısı 14 milyon 504 bin 403 olmuştu. En az artış 1,4 ile finans ve sigorta faaliyetleri sektöründe kaydedildi.

TÜİK Ücretli Çalışan Ağustos 2022
Kaynak: TÜİK

En Az Artış Finans ve Sigorta Faaliyetlerinde Kaydedildi

Ücretli çalışanların sektörlere göre dağılımında yıllık olarak sanayi sektöründe 6,4’lük, inşaat sektöründe 4,3’lük, ticaret ve hizmetlerde 8,8’lik artış kaydedildi. En az artış 1,4 ile finans ve sigorta faaliyetleri sektöründe yaşandı. Sonrasında ise yüzde 5,7’lik artışla madencilik ve taş ocakçılığında geldi.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 1,1, inşaat sektöründe yüzde 1,8 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 1,3 artış saptandı. En az artış yüzde 0,3 ile finans ve sigorta faaliyetlerinde gerçekleşti. Sonrasında ise yüzde 0,8 ile madencilik ve taş ocakçılığı geldi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.