Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS 2023 için Favori Hisselerini Açıkladı! Listede Meta da Var

İsviçre merkezli bankacılık devi UBS, 2023 için favori hisse senetlerini açıkladı. Son dönemde çöken Meta’nın listeye eklenmesi dikkat çekti.
UBS 2023 için Favori Hisselerini Açıkladı! Listede Meta da Var
HABER GİRİŞ

2022, yatırımcılar için tarihin en zorlu yıllarından biri olurken 2023’te piyasaları nelerin beklediği merak ediliyor. Jeopolitik gerilimler, artan enflasyon, düşen ekonomik beklentiler ve sıkılaşan para politikalarıyla sert gerileyen hisse senetlerinin geleceği de en çok merak edilenler arasında.

İşte bu noktada UBS, 2023 için favori hisse senetlerini açıkladı. İsviçreli bankacılık şirketinin listesine, Meta’nın yanında Mercedes, AbbVie gibi isimleri eklemesi dikkat çekti.

Nitekim Facebook’un çatı şirketi Meta Platforms, bu yıl 353,83 dolarlık rekorundan epey uzaklaştı. Ekim’de 2016 sonrası ilk kez 100 doların altına gerileyen META hisseleri, daha sonra kayıplarını artırdı ve 88 dolara kadar indi. UBS, 2022’de yüzde 67 değer kaybeden hisseyi 2023 listesine ekledi.

Meta’nın işten çıkarma dalgasına atıfta bulunan UBS, şu ifadeleri kullandı:

“Şirket şimdi, 2023 yılında olumlu bir kazanç kaynağı olabilecek personel sayısını azaltmak dahil olmak üzere, sermayeyi daha verimli kullanmak için adımlar atıyor.”

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Meta’nın reklamverenler için daha düşük maliyetlerinin de olumlu etki yaratabileceğini belirtti. Meta’nın yanında AbbVie, Alexandria Real Estate, CSPC Pharmaceutical, MediaTek, Mercedes-Benz hisseleri favorilere eklenen yeniler oldu.

Mercedes-Benz için UBS, “Sipariş defteri güçlü olmaya devam ediyor ve şirketin 2022 ve sonrasında daha fazla sıralı büyüme gösterme yolunda olduğuna inanıyoruz, bu da muhtemelen hissenin daha iyi performans göstermesine yardımcı olacak” sözleriyle görüş bildirdi.

UBS’nin 2023 hisse listesinden sildiği şirketler ise ICICI Bank, PTT Exploration & Production, Reckitt Benckiser Group, Thermo Fisher ve Visa oldu. Bankanın listesindeki mevcut stoklar arasında United Overseas Bank, Airbus, Exxon Mobil, Glencore, Merck, NextEra Energy, TotalEnergies ve Roche gibi hisseler yer aldı.

UBS’nin küresel ekibi söz konusu notta, “Finansal piyasalar karmaşık bir jeopolitik zeminle uğraşırken 2023’ün enflasyon, faiz oranları ve ekonomik büyüme için bükülme noktaları getirmesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.