Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBP’den Türk Tahvili Değerlendirmesi: 2024 Beklentisi Paylaşıldı

UBP Sabit Getirili Varlıklar Analisti Apostolos Bantis, Türkiye'deki tahvillerin performansından övgüyle söz ederek, 2024'te olumlu seyrin devamını beklediklerini söyledi.
UBP’den Türk Tahvili Değerlendirmesi: 2024 Beklentisi Paylaşıldı
HABER GİRİŞ

UBP Sabit Getirili Varlıklar Analisti Apostolos Bantis Türk tahvillere ilişkin değerlendirmede bulundu. Ekonomi politikasında yapılan değişikliklere atıfta bulunan bantis, Türk tahvillerinin portföylerde daha cazip hale geldiğini söyledi.

Bantis, küresel ekonomilerde enflasyonda tepe noktasına ulaşıldığını ve merkez bankalarının hedeflenen seviyeyi yakaladığını belirtti. Merkez bankalarının eninde sonunda faiz indirimlerine başlayacağını belirten Bantis, sabit getirili ürünlere ilginin artacağını ifade etti.

Bantis 2023’te Türkiye’deki tahvillerin en iyi performans gösteren tahvil piyasalarından bir tanesi olduğunu belirterek, “Seçimlerin ardından Merkez Bankası politikası çok sürpriz bir şekilde değişti. Bu çok önemli pozitif bir hareket getirdi. Türkiye’de eurobond spread’lerinin çok aşağı geldiğini gördük.” değerlendirmesinde bulundu.

Başta enflasyon olmak üzere hala ekonomide bazı zorluklar olduğunu vurgulayan Bantis, 2024’te olumlu havanın devam etmesini beklediklerini söyledi. Yabancı yatırımcıların kredi riskine karşı olarak artık daha fazla güven duymaya başladığını, 2023’te dövize endeksli tahvil tarafında yüzde 10 civarında bir getiri sağlandığını sözlerine ekledi.

Bantis, hazine tahvilleri yerine şirketler tarafına odaklanmanın daha iyi olabileceğini belirterek, “Burada spread’ler daha yüksek seviyelerde. Temel olarak Türk şirketleri son bir kaç yıl içinde çok dirençli olduklarını gösterdiler” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.