Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tütün Teklifi Yasalaştı, 8 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilecek!

TBMM, kabul ettiği Tütün ürünlerini kapsayan yasa ile kurallara uymayan kişilere 8 yıla kadar hapis cezası verileceğini duyurdu. İşte detaylar;
Tütün Teklifi Yasalaştı, 8 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilecek!
HABER GİRİŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kabul ederek yasalaştırdı. Yasa, tütün ve tütün ürünleriyle ilgili belirtilen maddelere uymayan kişilere verilecek hapis cezası ve para cezasını kapsıyor.

Kanuna göre Ürün İzleme Sistemi’ne (ÜİS) fiziksel veya bilişim yoluyla müdahale ederek Bakanlığa iletilmesi gereken bilgi ve belgeleri engelleyenler veya bunların gerçeğe uygun olmayan şekilde bildirilmesine neden olanlara 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verileceği duyuruldu.

“Tesis Kurma Zorunluluğu”

Makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi üretmek isteyenlere yeni bir koşul getirildi. Söz konusu faaliyetler için yıllık 2 milyar adet üretim kapasitesine sahip tesis kurma zorunluluğu olacak.

Üretim tesislerinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirimde bulunmadan, özel etiket ve işaretlerle ürünlerini etiketlemeyen veya işaretlemeyen yapılan makine testleri, ürün denemeleri ve üretimi yapanlara 10 bin TL’den az olmamak üzere üretilen adet başına 1 TL şeklinde ceza uygulanacak.

Kurallara uymayan ve mahkumiyet kararı olanlara hiçbir belge verilmeyeceği, verilmiş olanların belgelerinin ise iptal edileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Tütün, tütün mamulleri alkollü içecekler piyasasında üreticilerden 50 milyon TL’ye kadar teminat istenecek.

Bakanlıktan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Elektronik haberleşme konusunda ise şebekelerinden hizmet alınmayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınma süresi 7 yıldan 1 yıla düşürülecek. Elektronik kimlik bilgileri kayıtlı olmaktan çıkarılan cihazlar, son kullanıcılarına ait bir hatla kullanıldığında, bu cihazların elektronik kimlik bilgileri başka bir işleme ihtiyaç duyulmadan tekrar kayıtlı hale getirilecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.