Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜSİAD/Özilhan: Büyüme Refah Üretmezse Geçim Sıkıntısı Getirir

TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, genel kurul toplantısında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
TÜSİAD/Özilhan: Büyüme Refah Üretmezse Geçim Sıkıntısı Getirir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’na Tuncay Özilhan’ın yerine başkan yardımcısı olarak görev alan Ömer Aras seçildi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan açılış konuşmasında açıklamalarda bulundu. Özilhan, ekonomide yüksek enflasyon, istikrarsızlık, düşük katma değerli üretim, orta gelir tuzağı, yeşil ekonomiye uyum ihtiyacı ve orta gelir tuzağının önemli başlıklar olarak durduğunu söyledi.

Özilhan, sorunları kesin ve kalıcı olarak çözmek yerine sadece palyatif çözümlerin vakit kaybına yol açtığını ve yapısal sorunların ertelendiğini belirtti. Üretim artışı sağlanmadan makro ekonomik sorunlarda kalıcı iyileşmenin mümkün olmadığını kaydeden Özilhan, refahın adil dağıtılması gerektiğini vurguladı.

Yüksek enflasyon ve refah üretmeyen büyümenin geçim sıkıntısı getirdiğini söyleyen Özilhan, yıllardır aynı sorunları yaşayan ülkenin 2024 yılında hâlâ gelir adaletsizliği ile mücadele ettiğine dikkat çekti.

Refahı artırmak için istihdamı artırmak gerektiğini belirten Özilhan, “2015 yılında işsizlik 10,3’tü geçen yılın Kasım ayında yüzde 9 oldu. 2024 yılında Türkiye hala vatandaşlarına iyi işler oluşturma mücadelesine devam ediyor. İşsizlik sorunu yaşarken bir de nitelikli insan kaynağı sorunu yaşıyoruz” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Konjöktür elverişsiz olsa dahigeleceği kaybetmemek için uzun vadeli düşünmek ve yapısal sorunları ertelemeden çözmek gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.