Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜSİAD Ekonomistinden Enflasyon Tespiti: Kontrol Kaybedildi

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, enflasyondaki büyük artışı değerlendirdi ve yürütülen politikalar ile kontrolün kaybedildiğini söyledi.
TÜSİAD Ekonomistinden Enflasyon Tespiti: Kontrol Kaybedildi
HABER GİRİŞ

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Koç Üniversitesi ve TÜSİAD ortaklığı ile oluşturulan Ekonomik Araştırma Forumu (EAF) tarafından “2024 yılında Türkiye Ekonomisi” konferansında açıklamalarda bulundu.

Altınsaç, Türkiye ekonomisinin zorlu bir süreçten geçtiğini dile getirerek, 2013 yılının sonlarından itibaren başlayan süreçle ivme kaybının kendisini gösterdiğini ve enflasyonda kontrolün kaybedildiğini söyledi.

Geçerliliği olmayan bazı politikaların yürütüldüğünü kaydeden Altınsaç, bunların ağır maliyetler yarattığını ifade etti. Altınsaç bu sürecin göz göre göre yaşandığını belirterek, bu süreçte kayıpları tersine çevirecek birtakım fırsatlar elde edildiğini, ancak bu fırsatın doğru kullanılamadığını belirtti.

Uygulanan politikalarda U dönüşü gerçekleştirildiğini ve bu sayede CDS’lerin 300 puanın altına indiğini belirten Altınsaç, Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininin gerçekleşmesinin mümkün olmadığını öne sürdü.

Buna sebep olarak iç talebin halen çok güçlü olduğunu vurgulayan Altınsaç, “Bu noktada sadece Merkez Bankası’nın politikaları yeterli değil. Maliye politikalarının buna daha fazla destek vermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Altınsaç geçen yılın Temmuz ve Ağustos aylarında TCMB’nin daha güçlü faiz artırımları yapması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.