Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TUSAF Başkanı: Anlaşma Buğday Fiyatlarını Düşürdü

Tahıl Koridoru Anlaşması'na yönelik konuşan TUSAF Başkanı Tezcan, buğday fiyatlarının düştüğünü söyledi. Detaylar haberde...
TUSAF Başkanı: Anlaşma Buğday Fiyatlarını Düşürdü
HABER GİRİŞ

Tahıl Koridoru Anlaşması’nın üçüncü kez iki ay daha uzatılması hakkında konuşan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Haluk Tezcan, bunun Türkiye’nin başarısı olduğunu kaydetti. Böylece gıdaya ulaşımın kolaylaştığını söyledi.

Başkan Tezcan, anlaşmanın buğday fiyatlarını da etkilediğini aktardı. Tahıl Koridoru Anlaşması ile buğdayın tonunun 500 dolardan 250 dolara gerilediğini vurguladı. Bunun Türkiye’nin başarısı olduğunu aktardı.

Türkiye’nin kendine yetebilen bir ülke olmaktan ziyade dünyanı birçok ülkesine un ihraç ettiğini vurgulayan Tezcan, 2022 yılı itibarıyla 3 milyon 50 bin ton unu dünya sofraları ile buluşturduklarını kaydetti. Böylece Türkiye’ye yaklaşık 1 milyar 100 milyon dolarlık döviz girdisi sağlamış bir sektör olarak tarihe geçtiklerini aktardı.

 “Savaş Tahıl Piyasasını Etkiledi”

Rusya ve Ukrayna’nın dünyanın en büyük tahıl üretici ülkeleri arasında olduğunu vurgulayarak savaşın dünyadaki tahıl piyasasını etkilediğini bildirdi.

Tezcan, insanların buğday alamayacağı hale geldiğini belirterek ülkelerin büyük sorun yaşadığın aktardı. Tahıl Koridoru sayesinde, Rusya ve Ukrayna ile Birleşmiş Milletler temsilcileri dünyaya ulaşabilir hale geldiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde anlaşmanın uzatılması hakkında konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Hayırlı olsun. Bu başarı Türkiye’nin gururudur. Cumhurbaşkanımızın dünya barışına hizmet eden ve uluslararası toplumun tamamı tarafından takdirle karşılanan bu çabaları sürdükçe, bölgemizde barış ve istikrara dair umutlar her zaman diri kalacaktır.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.