Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türklerin Vazgeçilmezi Menemenin Maliyeti Yüzde 65 Arttı

Özdurak, hazırladığı menemen endeksinde kuru soğan ve domatesteki fiyat düşüşlerine rağmen menemenin maliyetinin arttığına dikkat çekti.
Türklerin Vazgeçilmezi Menemenin Maliyeti Yüzde 65 Arttı
HABER GİRİŞ

Sofralarda sıklıkla görülen ve düşük maliyetinden dolayı Türk halkının neredeyse her öğünde tercih ettiği menemenin maliyeti yükseldi. Ağustos ayı menemen enflasyonu, soğandaki yüzde 19’luk, domatesteki yüzde 16’lık azalışa rağmen çarliston biberdeki yüzde 10’luk ve yumurtadaki yüzde 10’luk yükselişin etkisiyle yıllık bazda yüzde 65,01’e çıktı.

Doç. Dr. Caner Özdurak tarafından hazırlanan menemen endeksi 489.87 düzeyine gerilerken TÜFE-Gıda aylık olarak yüzde 8,40 oranında yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sabah saatlerinde enflasyon rakamlarını açıklamıştı. Enflasyon aylık yüzde 9,09, yıllık yüzde 58,94 oranında yükseldi.

Menemen Endeksi, 2022’nin Kasım ayından bu yana yüzde 1’in altında artışlarla seyretti. Endeks ile arasındaki korelasyon giderek düşen dolar/TL kuru Haziran ve Temmuz’da sırasıyla yüzde 17,71 ve yüzde 14,56 yükselirken Ağustos’ta yüzde 2 arttı.

Özdurak, bu durumun fiyatlama davranışlarında ve enflasyon beklentilerinde düzensizlikler olduğuna işaret ettiğini belirtti. Ayrıca semt pazarları ile market fiyatları arasındaki yakınsamanın da başka bir destekleyici gösterge olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.