Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek’ten Enflasyon ve Kredi Açıklaması Geldi

Bakan Şimşek, Resmi Gazete’de yer alan KGF kararı ve bugün açıklanan resmi enflasyon verisi hakkında açıklamalarda bulundu.
Şimşek’ten Enflasyon ve Kredi Açıklaması Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında kamuoyuyla paylaşılan kredi garanti fonunda limit artırım kararını ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün paylaştığı Ağustos ayı enflasyon verisini değerlendirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarını paylaşan Şimşek, “Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz. Enflasyonu kontrol altına almak ve daha sonra düşürmek için ne gerekiyorsa (parasal sıkılaşma, kredi politikası ve gelirler politikaları) yapacağız” dedi.

Enflasyonu düşürme ısrarını sürdürdükleri mesajını yineleyerek, “Sonuçta sabretmemize değecek. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız” diye ekledi.

Sınırlı Kaynaklar Üretime Yönlendirilecek

Parasal sıkılaşmaya hız veren Bakan Şimşek, kapanan kredi musluklarının sadece üreticilere açılacağı mesajını verdi.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ile KOBİ dışı büyük işletmeler için artırılan kredi limitleri için şöyle ifadede bulundu:

“KOBİ’lerin kredi garanti sisteminden kullanabileceği kredi garanti limitini 100 milyon TL’den 150 milyon TL’ye artırdık. Bu rakamı KOBİ dışı büyük işletmeler için de 350 milyon TL’den 500 milyon TL’ye yükselttik. Bu düzenlemeler dün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bankacılık sistemindeki sınırlı kaynaklarımızı yatırıma, üretime ve ihracata kanalize etmeye devam edeceğiz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu