Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’yi Dirençli Gören Dünya Bankası, Suriye için Endişeli

Dünya Bankası yetkilisi, Türkiye ile Suriye’nin yeniden inşa maliyetinin milyarlarca doları bulacağını söyledi. Türkiye, dirençliyken Suriye için iyimser konuşmadı.
Türkiye’yi Dirençli Gören Dünya Bankası, Suriye için Endişeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’nin 10 ilinde büyük yıkıma neden olurken Suriye de felaketten etkilendi. Can kaybı artarken depremin maliyeti de endişeleri artırıyor. Fitch Ratings, geçen hafta yayımladığı raporda depremin Türkiye’ye olası faturasının 4 milyar doları aşabileceğini tahmin ederken Dünya Bankası’ndan milyarlarla dolarlık maliyet yorumu geldi.

Dünya Bankası Orta Doğu ve Kuzey Afrika Başkan Yardımcısı Ferid Belhaj’a göre Türkiye ve Suriye’nin yeniden inşa çabaları milyarlarca dolara mal olacak. Türkiye için 1,8 milyar dolarlık destek sözü veren Dünya Bankası, Suriye’ye yardım için çalışmalarını sürdürüyor.

Pazartesi günü Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nde CNBC’ye konuşan Ferid Belhaj, Türkiye’ye 1,8 milyar dolarlık destek konusunda, “Çünkü Türkiye’de bir portföyümüz halihazırda vardı, projelerimiz bulunuyordu ve fonların bir kısmını yeniden değerlendirebildik” açıklamasında bulundu.

Dünya Bankası yetkilisi, Türkiye’nin son yıllarda dirençli olduğunu kanıtladığını belirterek, “inişleri ve çıkışları oldu ve üstesinden geldiler” dedi.

Ancak Belhaj, konu Suriye’ye gelince daha karamsar bir tablo çizdi. Dünya Bankası’nın yardımcı olmaya çalıştığı ve yaptırımların vurduğu Suriye için, “Aynı insanların son 10-15 yıldır maruz kaldıkları tüm trajedilere ek olarak Suriye halkının başına bu trajedinin gelmesi gerçekten korkunç” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Hem Türkiye hem Suriye için küresel dayanışma çağrısında bulunan Belhaj, şöyle konuştu:

“Birleşmiş Milletler ajansları çok önemli ve stratejik olacak ve banka elinden gelenin en iyisini yapacak, Türkiye için biliyorsunuz, zaten çok şey yapıyoruz ve Suriye’de üzerimize düşeni yapacağız.”

İlgili haberde yaptırım uygulanan ve dışlanan Suriye’nin, Batı desteğine NATO üyesi komşusundan daha sınırlı erişime sahip olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) insani yardım paketi, ABD’nin deprem yardımı ile bağlantılı işlemler için Şam’a yönelik yaptırımlarından 180 günlük bir muafiyet yayımladığı 9 Şubat’ta Suriye’ye ulaşırken kurumun çalışmaları sürüyor.

BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Pazar günü koalisyonun Suriye’deki tatmin edici olmayan tepkisini kabul ederken, “Şimdiye kadar kuzeybatı Suriye’deki insanları hayal kırıklığına uğrattık, haklı olarak kendilerini terk edilmiş hissediyorlar, gelmemiş uluslararası yardım için bekliyorlar” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.