Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Ratings Depremin Türkiye’ye Olası Faturasını Çıkardı

Önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Fitch Ratings, depremin sigortalanabilir kayıp miktarının 4 milyar doları aşabileceğini tahmin etti.
Fitch Ratings Depremin Türkiye’ye Olası Faturasını Çıkardı
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün depremle ilgili raporuyla dikkat çekti. Türkiye ve Suriye’yi trajik bir şekilde vuran deprem nedeniyle sigorta ödemelerinin çoğunun nihayetinde küresel reasürörler tarafından karşılanacağını savundu.

Depremi her şeyden önce, binlerce ölüme yol açan ve yüz binlerce insanı evsiz bırakan bir insanlık trajedisi olarak nitelendiren Fitch, sigortalanabilir zararları tahmin etmek zor olsa da 2 milyar doları aşmasının muhtemel göründüğünü belirtti.

Bununla birlikte 4 milyar ABD dolar veya daha üzerine de ulaşabilir.

Fitch Ratings, bölgelerdeki düşük sigorta kapsamı nedeniyle sigortalı kayıplar çok daha düşük olduğunu ve yaklaşık 1 milyar doları bulabileceğini aktardı. Sigortalanmış kayıpların çoğunluğunun reasüransla telafi edileceğini ekledi.

Türkiye Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) 1999 İzmit depreminden sonra oluşturulduğunu ancak insan kayıplarını, sorumluluk iddialarını veya iş kesintisi gibi dolaylı zararları kapsamadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.