Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Deprem Desteği

Dünya Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, merkez üssü Kahramanmaraş olan yıkıcı depremlerden etkilenen Türkiye’ye 1,78 milyar dolarlık destek sağlanacağı duyuruldu. Detaylar...
Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye Deprem Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Türkiye için Dünya Bankası harekete geçti. Dünya Bankası tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’deki deprem felaketinin ardından kurtarma ve toparlanma çabalarına destek olmak amacıyla 1,78 milyar dolarlık yardım sağlanacağı bildirildi.

Dünya Bankası’nın afet risk yönetimi konusundaki kapsamlı deneyimine dayanarak felaketin büyüklüğünü, kurtarma ve yeniden inşa desteği için öncelikli alanları belirlemek üzere hızlı bir hasar değerlendirmesi başlattığı ifade edildi.

Dünya Bankası’nın Deprem Yardım Planı Açıklandı

Söz konusu yardımın 780 milyon dolarlık kısmının Türkiye’de mevcut olan Türkiye Deprem, Sel ve Orman Yangınları Acil Durum Yeniden İnşa Projesi (TEFWER) ve İklim ve Afete Dirençli Şehirler Projesi’nden Koşullu Acil Müdahale Bileşenleri (CERC’ler) projeleri aracılığıyla sunulacağı ifade edilirken, CERC’ler aracılığıyla yapılan yardımın belediye düzeyinde temel altyapının yeniden inşası için kullanılacağı belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @WorldBankECA

Dünya Bankası Başkanı David Malpass yaptığı açıklamada “Yıkıcı depremler sonucunda uğradığınız büyük kayıp için Dünya Bankası adına Türkiye ve Suriye halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz ve acil yardım sağlıyoruz. Sahadaki acil ve büyük ihtiyaçların hızlı bir değerlendirmesini yapıyoruz. Biz bu ihtiyaçları desteklemek için operasyonlar hazırlarken, bu ülkenin toparlanması ve yeniden inşası için öncelikli alanları belirleyecektir” ifadelerini kullandı.

“Tüm Yelpazeyi Kapsıyor”

Dünya Bankası’nın deprem felaketinden etkilenen insanları desteklemek için ek 1 milyar dolarlık operasyonlar da hazırladığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez yaptığı açıklamada “Türkiye’nin acil ve gelecekteki ihtiyaçları çok büyük ve yardımdan yeniden inşaya kadar tüm yelpazeyi kapsıyor” dedi.

Türkiye’de Dünya Bankası’nın şu anda 9 milyar dolar değerinde 30 aktif kredilendirme operasyonu bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın