Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Suriye Yaptırımları için Deprem Yardımı Kararı Aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dilerken Suriye üzerindeki yaptırımlara muafiyet açıkladı.
ABD Suriye Yaptırımları için Deprem Yardımı Kararı Aldı
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Dairesi (OFAC), Suriye’yi de etkileyen Kahramanmaraş merkezli deprem gerekçesiyle ülkeye yönelik muafiyet açıkladı.

OFAC’ın Suriye’ye yönelik genel lisansı, ülkeye deprem yardımları için 180 gün süreyle muafiyet sağlayacak. Yani ABD, Suriye Yaptırımlar Yönetmeliği tarafından yasaklı olan deprem yardımıyla ilgili tüm işlemlere 6 ay boyunca izin verecek.

ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo, açıklamada yıkıcı depremlerin ardından yaşanan trajik can ve yıkım nedeniyle Türkiye ve Suriye halkına en derin başsağlığı dileklerini ilettiklerini söyledi.

ABD’nin Suriye üzerindeki yaptırımlarının Suriye halkının hayat kurtarma çabalarının önünde durmayacağını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“ABD yaptırım programları, insani yardım çabaları için zaten güçlü muafiyetler içeriyor olsa da bugün Hazine, yardım sağlayanların en çok ihtiyaç duyulan şeye, yani hayat kurtarmaya ve yeniden inşa etmeye odaklanabilmesi için deprem kurtarma çabalarına yetki vermek amacıyla kapsamlı bir Genel Lisans veriyor.”

GCM Yatırım Banner

OFAC açıklamasına göre ABD yaptırım programları, deprem afet yardımı çabaları dahil meşru insani yardımı hedef almıyor. Genel lisans, ABD’nin devam eden deprem krizinde Suriye halkını destekleme taahhüdünü yansıtıyor.

ABD’li kurum, “Yaptırımların hafifletilmesi tek başına Esad rejiminin uzun süredir devam eden yapısal zorluklarını ve acımasız taktiklerini tersine çeviremezken, yaptırımların bu felaketin ardından ihtiyaç duyulan hayat kurtarıcı yardımı engellememesini sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.