Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye Bir Zam Haberi de Rusya’dan: Vanalar Cuma Kapanıyor!

Seçim sonrası enerji kalemine zam gelmesi beklenirken, Rusya'nın 6 ay boyunca ihracat kapılarını kapatacağı kararı Türkiye için kötü haber oldu. Detaylar haberde;
Türkiye’ye Bir Zam Haberi de Rusya’dan: Vanalar Cuma Kapanıyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’ın göreve geldiğinde enerji kalemi için zam sinyali vermesiyle elektrik faturasına yüzde 400’lük zam beklendiği haberi dün gelmişti. Bugünkü gelişmeler ise Rusya kaynaklı oldu. Moskova, 6 ay boyunca petrol ürünlerinin ihracatını askıya alma kararını onayladı.

Alınan kararda, petrole gelen talebi dengelemenin amaçlandığı, iç pazarda fiyatların dengelenmesi ve istikrara kavuşması için böyle bir yol izlendiği bildirildi.

2 yıldır savaşta olan Rusya’da tüketicilerin ve çiftçilerin taleplerinin öncelendiği, 6 aylık süre zarfında petrol ürünleri ticaretinin dış pazara kapalı olduğu kaydedildi.

1 Mart Cuma gününden itibaren uygulanacak olan karardan ise en çok etkilenecek olan taraf Türkiye olarak öne çıkıyor.

Rusya’nın en çok ihracat yaptığı ülkelerden olan Türkiye, geçen yıl Moskova ile yaptığı ithalatı bir yılda yüzde 200 artırmıştı.

GCM Yatırım Banner

İki ülke arasındaki enerji alanındaki iş birliği ile Türkiye, Rusya’dan yaptığı ithalatta 2 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayabilmişti.

Batı’nın yaptırımlarına rağmen Rusya ile ticari ilişkilerini sürdüren ve ABD’den çok kez uyarı gören Ankara, Moskova’dan daha fazla alım yapmak için girişimlerini her defasında üst perdeye taşımıştı.

Türkiye ile Rusya Arasında Ödeme Krizi İddiası

İki komşu ülke arasında geçen hafta ödeme krizi iddiası gündeme gelmiş, ABD’nin, Rusya’nın petrol gelirlerini azaltma planı yüzünden Türk-Rus ticaretinin sekteye uğradığı söylentileri paylaşılmıştı.

Rus petrol şirketleri, ticari kanallardaki tıkanıklıklar nedeniyle Türkiye’den ödeme alınamadığını bildirmişti. Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de ödeme sorunu yaşandığı, Hindistan’ın Rusya’dan sağladığı petrol arzında kesinti yaşadığı ileri sürülmüştü. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.