Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrik Zammı için Beklenen Oran Yüzde 400!

TCMB Başkanı’nın sandıklar kapandıktan sonra enerji fiyatlarının yukarı yönlü güncellendiği sinyalini vermesiyle elektrik faturası için beklenen zam oranı gündeme geldi.
Elektrik Zammı için Beklenen Oran Yüzde 400!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına geldiğinde yaptığı ilk toplantıda elektrik ve doğal gaz zammı sinyali veren Fatih Karahan’ın gündeme getirdiği fiyat artışlarına ilişkin değerlendirmeler gelmeye devam ediyor.

Sayılı gün kalan yerel seçimlerin sonlanmasıyla elektrik zammının gün yüzüne çıkacağı beklentisini paylaşan tasarruf uzmanı Çağada Kırım, yüzde 400 oranında bir fiyat artışını tartışmaya açtı.

“Mesken elektriğine yüzde 400 zam gelmesi şaşırtmaz” çıkışında bulunan Kırım, hane kullanımındaki elektrik faturalarının ucuz kaldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Ev elektrik fiyatları yaklaşık bir yıldır değişmedi. İğneden ipliğe her şeye zam geldiği bir ekonomide, elektrik fiyatlarına zam gelmemiş olması belirli bir zam birikmesinin oluştuğu şeklinde yorumlanabilir. Biz de bu konuyu böyle yorumluyoruz. Ancak şahsi kanaatime göre zam olursa seçimlerden sonra olacaktır.”

Maliyet ve Tarife Arasındaki Fark Yüzde 400

Maliyet tarafında biriken yüke dikkat çeken Kırım, “Maliyet ve tarife fiyatlarına baktığımızda evlerin elektrik fiyatı ile elektriğin maliyeti arasında ciddi bir uçurum oluştuğunu görmek mümkün. Bu fark yüzde 400’lere kadar çıkıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Elektrik faturasında yüzde 150 ila 200 arasında bir fiyat artışının mesken aboneliklerinde fiyatları piyasa seviyesine indirgeyeceğini ekledi. Hane tarafında fiyatlar ucuz kalırken, sanayide ise maliyetin üzerinde bir tarifeden elektrik tüketildiğini söyledi.

Bu nedenle çarpan etkisiyle de enflasyonun arttığını belirterek, “Evlerin elektrik fiyat değişikliğinin enflasyon üzerindeki etkisi çok daha sınırlı oluyor. Elektrik fiyatlarının yaz aylarına doğru güncellenmesi kaçınılmaz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın