Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’nin Kazakistan’a İhracatı Yılın İlk Beş Ayında Rekor Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından derlenen veriler, Türkiye'nin Kazakistan'a ihracatında yeni bir rekorun görüldüğünü gösteriyor.
Türkiye’nin Kazakistan’a İhracatı Yılın İlk Beş Ayında Rekor Kırdı
Yorum

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye, Kazakistan’a 727 milyon 450 bin dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak-Mayıs dönemi ihracatına ulaştı. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla alternatif pazarın öneminin artması sonrasında Türk ihracatçılar bu pazarlarda daha etkin hale geliyor.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki yapıcı adımlar da iki ülke arasındaki ticarete katkı sağlıyor. Son ihracat verileri, Kazakistan Meclisi’nin geçen ay Türkiye ile gümrük kontrollerinin basitleştirilmesine ilişkin anlaşmayı onaylamasının ardından geldi.

Hazır Giyim ve Konfeksiyon Öne Çıktı

Kazakistan söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye’nin ihracatını değer bazında en fazla artırdığı 6. ülke oldu. Yılın ilk 5 ayında Kazakistan’a en fazla ihracatı, 164 milyon 768 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörü gerçekleştirdi.

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü, 102 milyon 907 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 80 milyon 869 bin dolarla otomotiv endüstrisi, 69 milyon 778 bin dolarla makine ve aksamları, 44 milyon 59 bin dolarla elektrik ve elektronik takip etti. Ülkeye en fazla ihracat yüzde 907,2 ile tütün sektöründe gerçekleştirildi.

Tütün sektörünü, yüzde 177,3 ile otomotiv endüstrisi, yüzde 124,6 ile deri ve deri mamulleri, yüzde 100,8 ile diğer sanayi ürünleri, yüzde 93,5 ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Bu dönemde tütün sektörü 647 bin dolar, diğer sanayi ürünleri ise 445 bin dolar tutarında dış satım gerçekleştirdi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu