Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ağustos’ta Düştü

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından açıklanan rapora göre ham çelik üretimi ve ihracatı Ağustos'ta düştü. İşte detaylar;
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Ağustos’ta Düştü
HABER GİRİŞ

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) tarafından Ağustos ayına ilişkin ham çelik üretim, tüketim ve dış ticaret verileri duyuruldu. Buna göre ham çelik üretimi, Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 2,9 azalarak 2,8 milyon tona geriledi.

Ocak-Ağustos döneminde ise üretim yüzde 12,1 düşüşle 21,6 milyon ton seviyesinde kaydedildi. Rapora göre nihai mamul tüketimi, Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 19,5 artarak 2,8 milyon tona çıktı. Ocak-Ağustos dönemindeyse nihai mamul tüketimi yüzde 17,4 artarak 26,1 milyon tona ulaştı.

Ağustos’ta çelik ürünleri ihracatı ise geçen yılın aynı ayına kıyasla miktar yönünden yüzde 25,4 azalarak 1 milyon tona, değer yönünden ise yüzde 33,4 azalarak 775,8 milyon dolara geriledi.

Ocak-Ağustos döneminde ihracat ise 2022 yılının aynı dönemine göre miktar yönünden yüzde 41,8 düşerek 6,4 milyon ton, değer yönünde ise yüzde 49,1 azalarak 5,3 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Türkiye’nin Ağustos’ta Çelik İthalatı Arttı

Çelik ürünleri ithalatınınsa, geçen yılın aynı ayına kıyasla miktar yönünden yüzde 17 artışla 1,3 milyon tona, değer yönündense yüzde 8,9 azalışla 1,1 milyar dolara gerilediği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde ithalatınsa 2022 yılının aynı dönemine kıyasla miktar yönünden yüzde 21,4 artışla 12,4 milyon tona, değer yönünden yüzde 5,2 azalışla 10,6 milyar dolara gerilediği belirtildi.

Ocak-Ağustos 2022 döneminde yüzde 93,3 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının, 2023’ün aynı döneminde yüzde 50 seviyesine gerilediğine işaret edildi.

2023’ün 8 ayında dünya çelik üretiminin ilk defa dönemsel bazda arttığı ifade edildi. Buna karşılık Türkiye’nin ham çelik üretimininse yüzde 12,1 düşüş gösterdiği aktarıldı. Nihai mamul tüketimininse yüzde 17,4 ile artışını sürdürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, çelik sektöründe gözlenen olumsuz koşulların bertaraf edilmesi ve Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşılması için işleme rejiminin yurt içi girdi tedarikini teşvik edecek çerçeveye oturtulması talep edildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.