Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi 14 Ay Sonra İlk Kez Arttı

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, ham çelik üretiminde yıllık bazda yüzde 7'nin üzerinde artış olduğunu bildirdi. Ayrıntılar geliyor...
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi 14 Ay Sonra İlk Kez Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) tarafından ham çelik üretimine ilişkin Temmuz ayı verileri açıklandı. Rapora göre Türkiye’nin ham çelik üretimi, Temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artışla 2,9 milyon tona ulaştı. Böylece ham çelik üretiminde 14 ay sonra ilk artış görüldü.

Ham çelik üretimi, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 13,3 azalışla 18,8 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Nihai mamul tüketimi Temmuz’da yıllık bazda yüzde 26,9 artışla 3,4 milyon ton, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 17,1 artışla 23,3 milyon ton oldu.

Temmuz ayında çelik ürünleri ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre miktar yönünden yüzde 27,4 azalışla 851,7 bin tona, değer yönünden ise yüzde 40,2 azalışla 675,5 milyon dolara geriledi.

Ham çelik ihracatı Ocak-Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktar yönünden yüzde 44,2 azalışla 5,3 milyon ton, değer yönünden ise yüzde 51,1 düşüşle 4,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Çelik ürünleri ithalatı Temmuz’da yıllık bazda miktar yönünden yüzde 16,1 artışla 1,5 milyon ton, değer yönünden ise yüzde 7,1 azalışla 1,4 milyar dolar oldu. İthalat yılın ilk 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar yönünden yüzde 22 artışla 11 milyon ton, değer yönünden yüzde 4,7 azalışla 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşti

GCM Yatırım Banner

İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Geriledi

Geçen yılın ocak-temmuz döneminde yüzde 93,4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı döneminde yüzde 48 seviyesine geriledi. Üretimdeki artış ile Türk çelik sektörü Almanya’nın ardından 8’inci sıraya yükseldi.

TÇÜD açıklamasında, Türkiye’nin Çin’den yapılan çelik ürünleri ithalatının yılın ilk 7 ayında yüzde 84 arttığını bildirdi. Sektör tarafından Çin’in üretim fazlasını Türkiye’ye göndermesinin engellenmesinin talep edildiği belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın