Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Enerji Alanındaki Kilit Hamleleri Ne Anlama Geliyor?

Bakan Dönmez, Bulgar mevkidaşı ile doğal gaz anlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin adımları ne anlama geliyor? İşte detaylar;
Türkiye’nin Enerji Alanındaki Kilit Hamleleri Ne Anlama Geliyor?
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz gün imzalanan Türkiye’nin Bulgaristan’a doğal gaz satmasını kapsayan anlaşmayla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov açıklamalarda bulundu. Dönmez, Türkiye’nin enerji merkezi olma çabasına vurgu yaparak ilk meyveleri toplamaya başladıklarını ifade etti.

Sadece Bulgaristan değil, komşu ülkelere gaz sevkiyatının ve transferinin mümkün olduğunu belirtti. Dönmez, “Bununla neyi sağlamış olacağız? Özellikle iyi komşuluk ilişkileri içinde olduğumuz Bulgaristan ile onların enerji arzındaki güvenliğine katkı yapacağız.” dedi. İki ülkelerin altyapılarının karşılıklı olarak hizmet sunmak üzere emre amade hale geldiğini vurguladı.

Yaklaşık 1,5 milyon metreküpe varan bir gaz transferinin söz konusu olduğunu, 13 yıllık anlaşma süresi dikkate alındığında toplam 20 milyar metreküpe ulaşacak bir gaz transferinin mümkün olduğunu aktardı.

Bulgaristan ile enerji alanındaki iş birliğinin eskiye dayandığını paylaşan Dönmez, başta Bulgaristan olmak üzere Avrupa’nın bu bölgedeki üyelerine hizmet sunma imkanına kavuştuklarını duyurdu.

“Talep Eden Ülkelere Göndeririz”

Bakan Dönmez, uygun koşulların karşılandığı takdirde talep eden ülkelerle gaz ticareti yapılabileceğini, bu ülkelerin gaz ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bakan Hristov da konuyu değerlendirerek Türkiye’nin gaz ticaretinde kilit rol oynama girişimlerini takdir etitklerini, Bulgaristan’ın sadece destek vermekle kalmayıp Türkiye’nin çabalarına bizzat katıldığını söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çeken Hristov, bu konuda bulunabilecek tek çözümün farklı ülkelerin çabalarının birleştirilmesi üzerinden geçtiğini ifade etti. Türkiye ile yapılan anlaşmanın sadece anlaşma kapsamındaki ülkeler için değil tüm Avrupa için de büyük önem taşıdığını aktardı.

Rusya’nın Türkiye’yi Doğal Gaz Merkezi Yapma Niyeti

2022’nin son aylarında gündeme gelen gelişmelere bakıldığında Rusya’nın Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulma projesine oldukça sıcak baktığı görülüyor.

Ekim ayından beri gündemde olan konuyla ilgili Rus basınında oldukça iyimser manşetler atılmıştı. Rus uzmanlar Türkiye’nin bölge için oldukça kritik bir öneme sahip olduğunu, Türkiye’de kurulacak doğal gaz merkezinin iki ülkenin çıkarlarına hizmet edeceğini vurgulanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de konuya oldukça sıcak baktıklarını söylemişti.

Türkiye’nin Hamleleri Ne Anlama Geliyor?

Rusya’da bazı medyalar tarafından atılan “Moskova, Türkiye’yi süper gaz merkezi yapmak istiyor” başlıkları büyük ses getirmişti. Rusya’nın Avrupa ülkeleri ile ilişkilerinin kötü durumda olması, Rusya’nın doğal gaz tedarikinde Türkiye’yi bir merkez olarak kullanma niyetinin oldukça mantıklı olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin uluslararası arenada yapıcı ve tarafsız bir dış siyaset politikası izlemesi ve sahip olduğu jeopolitik güç, iki farklı cephede konumlanan ülkeler için açık kapı anlamına gelebilir.

Son yıllarda dünya devlerinde artan enflasyon oranlarının üzerine savaşla patlak veren enerji krizi de Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeyi zor durumda bıraktı. Türkiye, sürdürdüğü ılımlı politika ile kendilerini adeta çıkmaz sokakta bulan ve krizlerle boğuşan ülkeler için kritik bir anlam taşıyabilir.

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan tahıl krizinde de sürdürdüğü arabuluculuk çabalarıyla ve anlaşmaya ev sahipliği yapmasıyla küresel anlamda güven tazelemeyi başardı.
Türkiye’nin konuyla ilgili ilk girişimlerinden biri olan Bulgaristan’a doğal gaz satma hamlesi, enerji krizinin yoğun olduğu Avrupa ülkelerinin de Türkiye ile masaya oturması anlamına gelebilir. Bu süreçte yapılan anlaşmalar ve atılan adımlar Türkiye’ye ekonomik anlamda büyük katkılar sağlamanın yanında uluslararası arenada Türkiye’nin elini güçlendirebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın