Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Sonra Rusya da Faiz Artışına Tamam Diyebilir

Dünya genelinde ekonomiler faiz artırırken aksi yönde hareket eden ülkeler ısrardan vazgeçiyor. Rusya, Türkiye gibi sıkılaşmaya gitmeye hazırlanıyor.
Türkiye’den Sonra Rusya da Faiz Artışına Tamam Diyebilir
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettiği için iki yıla yakın zamandır Batı’nın uyguladığı yaptırımlara rağmen ekonomisini ayakta tutmaya çalışırken yeni gelen haberler ekonomi rotasında yeni bir dönüşün de Moskova tarafından geleceğine işaret etti.

Analistler, geçen yılın Eylül ayından beri faiz artışına gitmeyen ve geçen ay aldığı kararda sürpriz yapmayarak 7 aydır politika faizini yüzde 7,50 seviyesinde bırakan Rusya Merkez Bankası’nın bu ay ilk kez faiz artırımına gidebileceği tahminlerini paylaştı.

21 Temmuz’da yapılacak faiz toplantısında Rusya Merkez Bankası’nın artan enflasyonu ve kurlardaki dalgalanmaları hesaba katarak karar alması bekleniyor.

Fontanka.ru sitesinin görüştüğü analistlerin öngörülerine göre Temmuz ayı toplantısında politika faizinin yüzde 7,5’ten yüzde 8’e çıkarılması muhtemel görünüyor.

Alfa Bank Baş Analisti Nataliya Orlova, rublenin değer kaybı ve enflasyonun ateşine ek olarak gelecek yılın bütçesinin kontrol altında tutulmak istendiğini, bu nedenle Merkez Bankası’nın enflasyonu yüzde 4 hedefine çekmek için çaba sarf edeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Yevgeniy Kogan’ın faiz beklentisi ise yüzde 8 yerine yüzde 8,5 oldu. Kogan ayrıca bu oranın en üst seviye olacağı, daha yüksek bir yüzdeye çıkılma ihtimalinin olmayacağını aktardı.

Türkiye Ortodoks Politikalara Dönmüştü

“Bazı merkez bankaları daha düşük enflasyona doğru ilk ilerlemeyi görürken, Merkez Bankası görevlileri genel olarak zorlu bir dengeleme eylemiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor” diyen PIMCO ekonomisti Tiffany Wilding’in yorumu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen ay ilk faiz artış kararını akıllara getirdi.

TCMB, Haziran ayı toplantısında 2021 ilkbaharından beri dışarıda kaldığı sıkılaştırma döngüsüne katılmıştı.

İlk faiz artırım kararında 650 baz puanlık faiz artırımıyla ortodoks politikalara dönerek politika faizini yüzde 8,50 seviyesinden yüzde 15’e çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın