Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Merkez Bankası Faizi Değiştirmedi, 7 Aydır Aynı Seviyede

Enflasyonda yükseliş beklentilerinin devam ettiğini bildiren Rusya Merkez Bankası, politika faizini yüzde 7,50’de sabit tuttu.
Rusya Merkez Bankası Faizi Değiştirmedi, 7 Aydır Aynı Seviyede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Merkez Bankası, Mayıs toplantısında aldığı faiz kararını açıkladı. İstikrarlı enflasyon göstergeleri de dahil olmak üzere mevcut fiyat artış oranlarının devam ettiği belirtilen toplantı karar metninde, politika faizinde değişiklik yapılmadı ve yüzde 7,50’de bırakıldı.

Banka, 2022 yılının Mart ayında faiz oranını yüzde 20’den yüzde 17’ye düşürdü. Takip eden toplantılarda sırasıyla yüzde 14, yüzde 11, yüzde 9,50 ve yüzde 8,00 seviyelerine çekildi.

Eylül’de son faiz indirimi ile yüzde 7,50 oranına düşürüldükten sonra sabit bırakılırken, bu ay da değişiklik yapılmadı.

Hanehalkının enflasyon beklentilerinin ve işletmelerin fiyat beklentilerinin yüksek seyrettiği, hızlanan mali harcamaların, kötüleşen dış ticaret hadlerinin ve işgücü piyasasındaki durumun enflasyon üzerinde risk faktörleri olmaya devam ettiği kaydedildi.

Temel faiz kararlarında hedef ve ekonomik dönüşüm süreçlerine ilişkin gerçekleşen ve beklenen enflasyon dinamiklerinin, iç ve dış koşulların oluşturduğu risklerin ve finansal piyasaların tepkisinin dikkate alınacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Önümüzdeki Toplantılarda Faiz Artışı Sinyali Verildi

Enflasyonu 2024’te yüzde 4’e yakın ve daha sonra istikrara kavuşturmak için bir sonraki toplantılarında faiz oranını artırma ihtimalinin açık tutulduğu ifade edildi.

Yıllık enflasyonun, 2022 Mayıs ve Ekim ayları arasında görülen düşük aylık fiyat artış oranlarının hesaplama dışı kalması ve mevcut enflasyonist baskıların artmasıyla yükselmeye başladığı belirtildi.

5 Haziran itibarıyla tüketici fiyatlarının yıllık artış oranının, Nisan ayındaki yüzde 2,3’ten sonra yüzde 2,6 olduğu, enflasyonist baskının artmasının giderek daha geniş bir mal ve hizmet yelpazesinde görüldüğü kaydedildi.

Rusya ekonomisinde üretimi genişletmeye yönelik mevcut kapasitenin, işgücü piyasası koşulları tarafından giderek daha fazla sınırlandırıldığı, işsizliğin ise yeni bir tarihi düşük seviyeye indiği söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.