Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de İş İmkanı ile Öne Çıkan Şehirler Belli Oldu

Avrupa’nın en büyük ikinci iş gücü unvanına sahip olan Türkiye’de hangi illerin istihdam imkanı ile öne çıktığı açıklandı. Detaylar şöyle…
Türkiye’de İş İmkanı ile Öne Çıkan Şehirler Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi verileri, Türkiye’nin iş gücüne ilişkin son durumu ortaya koydu Türkiye 34 milyonu aşkın iş gücüyle Avrupa’daki en büyük ikinci ülkesi konumunda bulunuyor. Online İngilizce kursu sunan Preply, İŞKUR verilerinden hareketle Türkiye’nin 2022 istihdam özetini çıkardı.

Rapora göre en çok istihdam gerçekleştirilen illerin ve iş açığının en yoğun olduğu şehirlere yer verildi. Ek olarak işverenlerin, yabancı dil ve iletişim becerisi gibi yetkinliklere daha fazla özen gösterdiğine dikkat çekildi.

İŞKUR’un 2022 sonunda yayımladığı yıllık veriler, Türkiye genelinde 1 milyon 395 bini aşkın işe yerleştirme gerçekleştirildiğini ortaya koydu. Bu rakamın yaklaşık 1,38 milyonu özel sektörde, 17 bin kadarı da kamuda kaydedildi. İstanbul ise 2022’nin istihdam şampiyonu oldu.

Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, rapora ilişkin değerlendirmesinde, İstanbul’un ticaret, iş, yatırım, finans ve turizm merkezi olduğunu belirtti. Sivişoğlu şehrin beklentilerin üzerinde büyüyen ekonomisi ile iş açığının 2022’de 2,31 milyona yükseldiğini söyledi.

İstihdam rakamlarında İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep gibi şehirlerin izlediğini belirtti. İstihdamda son sıralarda ise Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Kilis az nüfuslu illerin yer aldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İŞKUR’un 2022 Yılı İşgücü Piyasası Araştırma Sonuçları, istihdamın en fazla olduğu sektörlerin yüzde 28,5 ile imalat, yüzde 21,4 ile toptan ve perakende ticaret olduğunu gösteriyor.

Küreselleşme ve uluslararasılaşma hamlelerinin Türkiye’deki işverenlerin çalışanlarda aradıkları nitelikleri değiştirdiğini de kaydeden Sivişoğlu, işverenlerin genel bilgi ve becerilerin yanı sıra yabancı dili de öncelikli kriterler arasında sıraladığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.