Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Hedef Avrupa’da 3’üncü Olmak

Doğal gaz çalışmaları devam ederken, Türkiye'nin hedefi Avrupa'da 3'üncü sıraya yerleşmek. Detaylar haberde...
Türkiye’de Hedef Avrupa’da 3’üncü Olmak
HABER GİRİŞ

Türkiye’de doğal gaz çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Doğal gaz depolama tesislerinde kapasitelerin artırılması için çalışmalar yoğunlaştı. Hedef ise Avrupa’nın 3’üncü büyük doğal gaz depolama kapasitesine sahip olmak.

AA muhabirinin derlediği verilere göre Türkiye’nin Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi ve Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Tesisi doğal gaz altyapısının önemli bileşenlerini oluşturuyor.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin kapasitesinin geliştirilmesiyle toplam kapasitenin 14,4 milyar metreküpe ulaşması planlanıyor.

Almanya doğal gaz depolama kapasitesi kapsamında 24 milyar metreküp ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada 16 milyar metreküp ile İtalya geliyor. Türkiye’nin hedefi ise 2028’e kadar depo genişletme çalışmalarını tamamlayıp Avrupa’da 3’üncü sıraya yerleşmek.

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi hakkında değerlendirmede bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 1 milyar metreküplük daha ilave kapasite geliştirecek şekilde bir proje üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. 2-3 yıl içinde tesisin kapasitesini daha da artırmak istediklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.