Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Rusya Arasında Protokol: Ekonomide Yeni Yol Haritası

Türkiye ile Rusya arasında, ekonomik ilişkilerinin "yeni yol haritası" olarak nitelendirilen 18. Dönem Karma Komisyonu Protokolü imzalandı.
Türkiye-Rusya Arasında Protokol: Ekonomide Yeni Yol Haritası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ile Rusya arasında ekonomik iş birliğinin artırılması amacıyla Ankara’da 18. Dönem Karma Komisyonu Protokolü imzalandı. 18. Dönem Karma Komisyonu Protokolü, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak tarafından imzalandı. İmzanın ardından Bakan Bolat ve Novak açıklamalarda bulundu.

Bolat, imza töreninde yaptığı konuşmada, ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan protokol metninde yer alan maddeleri hayata geçirerek iki ülke ilişkilerini daha ileri bir seviyeye taşımak istediklerini söyledi.

Protokolde ticaret, gümrük, enerji, tarım, sanayi, standardizasyon, ulaştırma, turizm, müteahhitlik gibi birçok başlığın bulunduğunu, Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda izleyeceği rotayı belirleyen bir yol haritası oluşturulduğunu belirtti.

Bolat, son yıllarda ticaret, turizm ve enerji alanında iki ülkenin hatırı sayılır ölçüde yol aldığını belirterek, “2013’te sadece 33 milyar dolar olan ikili ticaret hacmimiz, 2022 sonunda 68 milyar doları geçti. Bu yıl sonunda yaklaşık 6 milyonun üzerinde Rus turisti ülkemizde ağırlamış olacağız.” diye konuştu.

Rusya ile ikili ekonomik ilişkilerde ticaret ve turizm kadar ikili yatırım ve müteahhitlik ilişkilerinin de önem arz ettiğini belirten Bolat, Rusya’daki 3 milyar dolar civarında Türk yatırımlarının, Rus ekonomisine önemli katkı sağladığı kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Novak: Kilit Konular Ele Alındı

İmzanın ardından konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, bugün açık ve yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye ile geniş bir formatta, kilit konuları ele aldıklarını kaydeden Novak, “Geleceğe yönelik işbirliği konularını belirledik. İkili işbirliğindeki belirli konularda pozisyonlarımızı yakınlaştırdık. Rusya ve Türkiye işbirliğindeki tüm alanlarda olumlu bir ilerleme sağlıyoruz.” diye konuştu.

Novak, Türkiye’nin, Rusya’nın en büyük dış ticaret ortakları arasında geçen yıl ikinci sırayı aldığını söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yaklaşık iki kat arttığına işaret eden Novak, ulusal para birimlerinin ticaretteki payının arttığını ifade etti.

Novak, Türkiye’nin tarım alanında da Rusya’nın en önemli ortaklarından biri olduğunun altını çizerek, bu alanda karşılıklı ticaretin arttığını söyledi. Rusya’nın Türk tarım ürünlerinin ithalatını artırmaya yönelik adımlar attığını, Türk domatesinde ithalat kotasını Haziran 2023’te 150 bin ton artırarak toplamda 500 bin tona çıkarttıklarını hatırlattı.

Turizmde alanında da iş birliğini geliştirdiklerini belirten Novak, Türkiye’nin bu yıl Rus turistlerin yurt dışı seyahatlerinde yüzde 20 payla lider konumda olduğunu söyledi. Geçen yıldan bu yana Soçi’den Türkiye’ye turistik gemi seferi düzenlendiğini, bu bağlamda Türkiye ile Karadeniz’de turistik gemi bağlantısının genişleyebileceğini belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın