Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Rus Tahılını Ücretsiz İşlemek için Hazır

Türkiye, Rusya’dan gelecek tahılı ücretsiz işleyerek yoksul ülkelere göndermek için hazırlıkları tamamladığını duyurdu.
Türkiye Rus Tahılını Ücretsiz İşlemek için Hazır
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin fakir ülkelere Türkiye’nin ücretsiz şekilde tahıl işleyip göndereceğine ilişkin daha önce yaptığı duyuruyla ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Gıda yoksunluğu yaşayan ülkelere Rusya’nın gönderdiği tahılın Türkiye tarafında işlenmesi için hazırlıkların tamamlandığı öğrenildi.

Rusya merkezli haber ajansı Sputnik’e konuşan Tarım Bakanlığı kaynakları, ilgili hazırlıkların tahıl koridoru anlaşması kapsamında yürütüldüğünü paylaştı.

Türkiye tarafının ücretsiz tahıl işleme planına hazır durumda olduğu ve Rusya’dan gelecek tahılın beklendiği açıklandı. Yapılan açıklama şöyle:

“Rusya’nın bu yıl 153 milyon ton tahıl üretimi oldu. Önceki yıllardan da tahıl stokları bulunuyor. Bu tahılın yoksul ülkelere ulaştırılması için biz hazırlıklarımızı yaptık. Rusya’nın tahılı göndermesini bekliyoruz. Biz hangi fabrikalarımızda hangi hazırlıkları yapacağımızı belirledik.”

Erdoğan ve Putin Ortak Karar Aldı

Kaynaklar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son yaptığı telefon görüşmesinde tahıl meselesini ele aldıkları bilgisini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl 22 Temmuz’da Türkiye’nin ev sahipliğinde imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin taraflar bir araya geldiklerinde sık sık anlaşmanın kapsamını genişletme planına odaklanmıştı.

Boşluğa düşen anlaşmaya geri dönme kararı alan Rusya, tahıl sevkiyatının yoksul ülkeler için geçerli olması koşulunu öne sürmüştü.

Bunun üzerine Türkiye’nin arabuluculuğuyla anlaşma tarihi güncellenmiş, yoksul ülkeler için tahıl sevkiyatına başlanmıştı.

Türkiye’deki Âtıl Kapasite Fakir Ülkeler için Kullanılacak

Rusya’dan temin edilecek buğdayın Türkiye’de ücretsiz işleneceği haberini geçen yıl Kasım ayında veren Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Türkiye’de âtıl kapasite olduğunu ve bu alandaki girişimlerin az gelişmiş ülkeler için hayata geçirileceğini söylemişti.

Kirişci, “Bedelsiz buğdayı kendi fabrikalarımızda işledikten sonra biz en az gelişmiş ülkelere göndereceğiz. Cumhurbaşkanımızın arzusu bedava aldığımız buğdayı, bulgur, un olarak bedava vermek” şeklinde açıklama yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.