Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Otomobil Vergisiyle Dünya Standartlarını Yukarı Taşıdı

Açığı kapanmayan bütçeye can suyu olarak görülen vergilerde sınırlar dünya geneliyle kıyas kabul etmez duruma ulaştı. Dünya genelindeki vergi politikaları ve Türkiye'de durum ne?
Türkiye Otomobil Vergisiyle Dünya Standartlarını Yukarı Taşıdı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de rekora koşan vergilerde kasaya giren her 100 liranın 10 lirasının araçlardan alınan özel tüketim vergisinden (ÖTV) elde edildiği konuşulurken, diğer ülkelerde durumun ne olduğu sorusu gündeme geldi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), yüksek vergi politikalarıyla öne çıkan ülkeleri merceğe aldı.

ACEA verilerine göre otomobil vergisini yüksek oranda tutan Avrupa Birliği (AB ) ülkeleri; Macaristan, Hırvatistan, Danimarka ve İsveç oldu.

Verilere göre Macaristan’ın araçlardan aldığı katma değer vergisi (KDV) yüzde 27 olurken; Hırvatistan, Danimarka ve İsveç’te oran yüzde 25 oldu.

Türkiye’de Oran Yüzde 220

Dünya standartlarında hükümetlerin otomobillerden aldığı vergi oranı en yüksek yüzde 20 seviyesinde kayda geçerken Türkiye’de de KDV oranı yüzde 20 oldu. Ancak dolaylı vergilerle bu oran daha da arttı. Araçlardan motor hacmine ve satış bedeline göre alınan ÖTV oranı en düşük yüzde 80 olurken, en yüksek yüzde 220’yi görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın