Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobilden Alınan Vergi Geliri Rekor Kırdı

Rekor düzeye ulaşan vergilerde kasaya giren her 100 liranın 10 lirası araçlardan alınan ÖTV geliri oldu. Son veriler, otomobil sektöründen hükümetin elde ettiği geliri ortaya koydu.
Otomobilden Alınan Vergi Geliri Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Seçimlerden sonra deprem maliyeti gerekçe gösterilerek başlatılan vergi yağmurunda kasaya giren gelirlerde özel tüketim vergisi (ÖTV) kendini gösterdi. Ekonomi yönetimi, fahiş fiyat artışlarının yaşandığı otomobil sektöründe fiyatların normal seviyelere dönmesi için müdahalelere hız verirken aldığı vergileri yüksek tuttu.

Euronews’un Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden derlediği sonuçlara göre Temmuz ayı itibarıyla bütçeye giren her 100 lira verginin 10 lirası araçlardan alınan ÖTV’den geldi.

Böylece motorlu taşıtlar ÖTV’sinden elde edilen gelir son dört yılda yüzde 2’den yüzde 10 oranına çıkarak yeni bir rekora imza attı.

Motorlu taşıtlar ÖTV geliri geçen yılın tamamında 10,1 milyar dolar iken 2023’ün ilk yedi ayında bu miktar 9,8 milyar dolar olarak kayda geçti.

Geri kalan dört ayda otomotiv sektöründen alınan vergilerde hangi boyutta yeni rekorlara imza atılacağı merak konusu oldu.

GCM Yatırım Banner

En Pahalı Araç Türkiye’de

Kronikleşen yüksek enflasyon ve artan döviz kurlarının yarattığı ortamda tarihi fiyat artışları yaşayan otomobil pazarı, katlanan vergilerle ulaşılmaz bir boyuta ulaştı.

Türkiye, Avrupa pazarında en pahalı araç satışının yapıldığı ülke olarak kayda geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi Eurostat’ın verileri ele alındığında geçen yıl AB ülkeleri arasında 100 euro olan bir aracın satış fiyatı Türkiye pazarında 144 euro oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.